• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evin Havasını Değiştiren Bitkiler

  • 1

Yaşamın bunca kaosu ve stresi arasında, evin havasını değiştiren bitkiler konusu kendi dinamikleri ile hep var olacaktır. Bir bitkinin, büyüme ve gelişim süreçlerini yakın olarak izlemenin getirdiği hazzın yanı sıra yaşadığımız atmosfere katacağı değer de tartışılmazdır. Ruhsal bir motivasyon ve evlerimizin değişmezleri olan bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak ve yaşam kalitenizi yükseltmek istiyorsanız, bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı temenni ediyoruz.

Bitki Bakımı

Bir annenin evladına gösterdiği titizlik ve özenin, hem hayvanlar, hem bitkiler, hem de doğadaki her canlı için önemli olabileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sebeple, bitki bakımı konusuna değinmek ve sizlere rahat nefes alabileceğiniz bir ortam sunmak istiyoruz. Bilindiği üzere, bitkilerin ev havasına direkt olarak etkisi bulunmaktadır. Evinizin havasını temizlediğini, karbon monoksit ve formaldehit benzeri zararlı maddelere karşı etkili olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

Draceana Bitkisi

Evlerde en çok tercih edilen bitki türlerinden olan draceana bitkisi, kırk farklı türe sahip tropikal bir bitkidir. Evinizde bulunabilecek formaldehit ve benzen gibi zararlı etkenleri arındırmasının yanı sıra yoğun ışığa gereksinim duymadığı da bilinmektedir. Evin havasını değiştiren bitkiler nelerdir? Sorusuna yanıt olabilecek draceana, kokusu ve yararlarının yanı sıra evcil hayvan sahipleri için tehlikeli olabilir. Yapraklarının zehirli olmasının, köpek ve kediler için zararlı olabileceği de bilinmelidir.

Kurdele Çiçeği Bitkisi (Spider Plant)

Kolaylıkla büyümesi, sivri yaprakları ile minik yavrular vermesi ve yetiştirme sürecinin rahatlığı ile kurdele çiçeğini tercih edebilirsiniz. Aydınlık gereksinimin yoğun olduğunu belirtmeli ve ışık oranında yavrulama ve gelişim göstermesinin mümkün olduğunu eklemeliyiz.

Kasımpatı Bitkisi

Ünlü yazar John Steinback’in de kitabına konu olan kasımpatı bitkisinin anavatanı Uzakdoğu’dur. Sonbahar aylarının değişmez çiçeklerinden biri olan kasımpatı, NASA’nın araştırmalarına konu olmuş ve havayı temizleme etkisi ile göz doldurmuştur. Ev içerisinde kasımpatı yetiştirmenin, ruhsal sağlığınıza olan etkisi de büyük olacaktır. Son olarak eklemek istediğimiz; Evde bitki yetiştirmek söz konusu olduğunda, ılık bir ortama ihtiyaç duyan ve direkt güneş ışığı almayan kasımpatı bitkisini söylememek olmaz!