• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evdeki Nem Kokusu Nasıl Gider?

  • 1

Bazen evlerde küf veya ıslaklıktan dolayı nemlenme olabilir. Bu nemlenme değişik bir kokuya neden olur. Gelen misafirler bu kokudan muhtemelen etkilenecektir. Hatta sağlık açısından da pek uygun bir durum söz konusu değil. Peki, evinizde böyle bir koku varsa, nem kokusu nasıl giderilir? Nem kokusunun geçmesi için ne yapmalı?

Evde veya iş yerinde oluşan nem kokusu rahatsız edici bir yapıdadır. Aslında toz veya küften sonra oluşan bu koku kısa sürede ortadan kaldırılmaz ise daha yoğun bir şekilde kokmaya başlar. Hatta kıyafetlerinize, evdeki nevresimlerinize, battaniyelere ve daha birçok şeye bu koku sinebilir. Evde uzun süre durduğunuzda bu kokuyu fark etmeyebilirsiniz. Fakat dışarıdan gelen kişi veya sizin dışarı çıkıp eve girdikten sonra fark etmeniz kaçınılmazdır.

Nem kokusu kişide alejik, astım, burun tıkanıklığı ve sinüzit yapabilir. Bunu ortadan kaldırmak için ne yapmalı gelin birlikte göz atalım.

Nem Kokusunu Giderme

  • Kahve çekirdeğini kavurmak veya çekmek nem kokusunu bastıracağı için kokudan biraz olsun uzaklaşmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda çöp kokusu, ağır kokular ve kıyafetlere sinen kokuları gidermede etkilidir.

Kahve çekirdeğini koku olan yerlere koyarsanız bu gardıropta olabilir. Kokuların gitmesine yardımcı olacaktır. Eğer çekirdek değil de çekilmiş vaziyette kahveniz varsa bunu tül keselere koyarak istediğiniz yere koyabilirsiniz.

  • Limon suyu birçok alanda iyi olduğu gibi temizlik alanında da etkili bir çözüm kaynağıdır. Mutfak veya banyoda oluşan nem kokusunu gidermek için limon kullanabilirsiniz.

Limonun suyu sıkılarak sıcak su ile eşit şekilde karıştırılır. Bu karışım sprey şişesine konularak oda parfümü gibi sıkılabilir. Ya da ev silme suyuna bir miktar ekleyebilirsiniz.

  • Nem kokusunu gidermek için tarçında etkili bir formül diyebiliriz. Antimikrobik özelliğe sahip olan tarçın kokuyu gidermek içinde etkilidir. Az hava alan bölgelerde hava almasını hızlandırır ve oluşan kötü kokuları bastırır.

Tarçını küçük bir bez çantaya koyarak istediğiniz yere koyabilirsiniz. Ya da çubuk tarçını ucuna ip bağlayarak çeşitli yerlere asın ve evinizin kokusunu değiştirin.

  • Deniz tuzu ve vanilya da aynı şekilde evde oluşan kötü kokuları gidermek için etkili bir yöntem.