• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ev Yapımı Doğal Yüz Maskeleri

  • 1

Günlük koşuşturma içinde yoğunluğumuzdan dolayı bakımımıza ayıracak zamanımız belki de fazla olmamaktadır. Ancak cildimiz de zaman içinde yıpranır ve bakıma ihtiyaç duyar. Cilt bakımında doğal formüller olarak bu yazımızda sizler için doğal olarak yararlanabileceğiniz yüz maskeleri tarifleri vereceğiz. Bu tarifler sayesinde cildinize hiçbir kimyasal sürmeden cildinizin bakımını yapabileceksiniz. Ev yapımı doğal yüz maskeleri sayesinde cildinizin bakımını etkili ve çok daha sağlıklı bir şekilde yapabileceksiniz. Evinizde bulunan malzemelerle cildinizin bakımını yaparak ekonomik yoldan cilt bakımı için gereken formülleri öğreneceksiniz. Pahalı cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duymadan sadece doğal ürünlerle sizin de cildiniz en iyi şekilde bir bakıma kavuşabilir.

Cildimizi Bozan Durumlar Nelerdir?

Gün boyunca pek çok etkilere maruz kalan cildimiz çeşitli nedenlerden dolayı yıpranmaktadır. Cildimizin bozulmasına neden olan durumlar olarak şunları sayabiliriz;

  • Alkol ve sigara kullanımı
  • Çok fazla miktarda güneşe maruz kalma
  • Aşırı derecede kimyasal içerikli ürünler kullanma. Bu ürünler kalitesiz olursa cilt çok daha kötü bir şekilde dejenere olabilir.
  • Aşırı soğuk ya da aşırı sıcağa maruz kalma
  • Dengesiz ve sağlıksız bir şekilde beslenme

Evde Yapılabilecek Doğal Yüz Maskeleri Nelerdir?

Şimdi de sizlere evde yapılabilecek doğal yüz maskeleri olarak kullanabileceğiniz bazı maske formülleri verelim;

Bal ve baden maskesi: Soyucu maske kategorisinde yer alan bu maske yapımı için bir çorba kaşığı bal ve iki adet badem işinizi görecektir. Maskeyi yapmak için bademi önce iyice ezin. Bademi toz haline getirdikten sonra bal ile karıştırın. Karışıma bir çay kaşığı limon da eklerseniz daha etkili bir maske elde edebilirsiniz. Dairesel hareketlerle karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyip yüzünüzü yıkayın.

Yoğurt maskesi: Bir bardak yoğurt içine bir çay kaşığı kadar rezene tohumu ve bitkinin ezilmiş yaprağını koyup karıştırın. Yüzünüze karışımı sürüp 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayın.

Çilek maskesi: Kuru cilt yapısı için tasarlanan bu maske için birkaç çileği ezerek balla karıştırın. Yüzünüze sürüp 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.