• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Etkili ve Bakımlı Saç Güzelliğinin Sırları

  • 1

Saçlar insanın görünümünde en etkili olan kısımlardan birisidir. Saçların bakımlı ve temiz olmasının dışında saçın yapısının kuvvetlenmesini sağlayan şeylerin de neler olduğunu bilmekte yarar vardır. Etkili ve bakımlı saç güzelliğinin sırları başlıklı yazımızda saçların daha güçlü görünmesini sağlayan durumların neler olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Böylece daha güçlü, bakımlı ve etkili saçlara sahip olabileceksiniz. Bu konuda doğal saç bakım kürleri hakkında bazı tariflere yazımızda yer vermeye çalışacağız. Saç bakımında etkili uygulamalar olarak nelerin saçlara iyi geldiği, saç bakımında neler yapmak gerektiği konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Tüm bunlar hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Keratin Maddesinin Saç Sağlığında Önemi

Keratin maddesi kozmetik alanında ve sağlık alanında en çok aranan ve kullanılması mutlaka gerekli olan ürünlerin başında gelmektedir. Keratin maddesinin saç sağlığında da önemi oldukça büyüktür. Keratin, bir amino asit zinciridir. Bedenimizde yer alan cildin temel yapı kaynağı olan proteinlerin yapı taşı “keratin” maddesidir.  Keratin, cildi dış etmenlerden koruyan gözenekli yapının temelini de oluşturmaktadır. Dış etkilere karşı keratin maddesi cildi koruma görevini üstlenir. Buna bağlı olarak saçların korunması da bu madde sayesinde olmaktadır. Saçlar sülfür köprüleri bağlanmış keratin moleküllerinden oluşur. Bu saydığımız hususlara bağlı olarak saçın doğal yapısının korunmasında keratinin önemi büyüktür. Saçların zamanlar kimyasal ve çeşitli etkilere maruz kalması saçın yapısını bozabilir.

Saçların Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçlar yapısı gereği içerisinde doğallığını koruyan madde ile meydana gelirler. Ancak saçlara uygulanan dış etkiler ve kimyasallar zamanla saçların doğal yapısını bozabilir. Bu bakımdan saçların bakımı için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler içinde en önemlisi fazla kimyasallara maruz kalmamaktır. Kimyasallar yerine doğal içerikli ürünler kullanabilirsiniz. Doğal ürünler olarak size doğal tarif verebiliriz; Örneğin 1 litre suyun içine bir miktar elma sirkesi koyarak karıştırabilir ve bu karışımı saçlarınızın durulama suyunda kullanabilirsiniz. Sirke içindeki pek çok yararlı maddelerle saçlarınızın hem temizliğinde hem de saçlarınızın doğal yapısını kazanmasında etkili olacaktır.