• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Etkili Detoks Tarifleri

  • 1

İnsan hayatını etkileyen en önemli faktörler arasında çevre kirliliğini gösterebiliriz. Beslenme, giyinme ve barınma ihtiyacımızın temelini oluşturan çevresel faktörlerin hem bedensel, hem de zihinsel gelişimimizi etkilediği herkes tarafından bilinmektedir. Peki, bunca olumsuz etkilerden detoks konusunda nasıl korunabilir ve neler yapabiliriz? Bu yazımızda sizlere detoks tarifleri verecek ve vücudunuzun sağlıklı bir konuma gelmesi için elimizden geleni yapacağız.

Detoks öncesi bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi de, vücudumuzda yer alan karaciğerlerimiz olacaktır. Yaklaşık olarak 1,5 kg ağırlığa sahip ve kendisini yenileme özelliği ile bu organımızın zehirli toksinleri filtrelediği bilinmektedir. Böbrekler yoluyla dışarı atılan zehirli toksit maddeleri vücut içerisinde parçalanmasıyla uzaklaşmaktadır. Detoks tarifleri olarak hem sağlıklı, hem de estetik bir yapıya kavuşmanız için aşağıdaki tariflerimize göz atabilirsiniz.

Limon Ve Maydanoz Kürü

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen kürlerden en önemlisi limon ve maydanoz kürüdür. 15 günde bir, 6 ayda bir ve senede bir gün olmak üzere uygulama metotları bulunmaktadır. Aşırı denemelerin metabolizma zaaflarına yol açtığı da bilinir.

Malzemeler; 1 adet tam sıkılmış limon, 1 bardak su, 15 dal maydanoz

Hazırlanışı; Bir adet sıkılmış limon ve bir bardak suyu on beş adet maydanozla ilave ederek blender yardımı ile on beş dakika kadar karıştırınız. Etkili detoks tarifleri arasındaki limon ve maydanoz kürünü, sabahları aç karnına olmak üzere kahvaltı sonrası tüketebilirsiniz.

Limon Ve Salatalık Kürü

Enerjik ve zinde bir sağlık serüveni yaşamak istiyorsanız bu kürümüzü deneyebilirsiniz.

Malzemeler; 1 adet nane ve limon yaprakları, 300 ml kadar su, 1 adet salatalık

Hazırlanışı; Limon ve salatalıkları dilediğiniz şekilde kesmeli ve suya atmalısınız. Yapacağınız nane aromasını bu karışıma eklemeli ve bir gece kadar bir süre ile buzdolabında bekletmelisiniz. Etkili detoks kürleri arasında yer alan bu karışımla birlikte, sağlık dolu bir afiyet olsun!

Limon – Zencefil Ve Kereviz Sapı Kürü

Ödemlere karşı etkili bu kürü, gün içerisinde bir ya da iki kez içmeniz tavsiye edilmektedir.

Malzemeler; Limon suyu, maden suyu, maydanoz, elma, salatalık, zencefil ve kereviz sapı

Hazırlanışı; Bir çay kaşığı kadar zencefil, iki su bardağı maydanoz, bir kereviz sapı, bir elma, iki su bardağı kadar maden suyu, iki ya da üç yemek kaşığı limon suyu ve iki su bardağı kadar salatalığı blender yardımı ile karıştırmalı ve detokstan kurtulma aşamalarına başlamalısınız.