• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Erkeklerde Cilt Bakımı Neden Önemli?

Erkeklerde Cilt Bakımı Neden Önemli?
 • 1

Erkeklerde Cilt Bakımı Neden Önemli?ERKEKLERDE CİLT BAKIMI NEDEN ÖNEMLİ?

Cilt bakımı denildiği zaman aklımıza hep kadınlar gelir, sanki cilt bakımı, güzellik sadece kadınlara özgü bir olaymış gibi bir olgu var toplumumuzda. Ama kadınlar kadar erkeklerde de cilt bakımı çok önemlidir. Artık günümüzde erkekler bunun farkında ve ciltlerine gereken önemi vermektedirler. Hatta düzenli bakım yaptıran erkekler bu sayede birçok cilt problemlerinden kurtulmaktadırlar.

Erkekler de tıpkı kadınlar gibi yıllara meydan okuyor. Düzenli olarak bakım uyguluyorlar, gerektiğinde botoks yaptırıyorlar, hatta estetik yaptıranları da görmek mümkün.

Peki Düzenli Bakım Yapmak Erkekler İçin Neden Önemli?

Erkeklerin cildi yağlıdır. Kir ve bakteriyi üzerine çeker. Bu da gözenekleri tıkar. Tıraş, leke ve kusurların ortaya çıkması riskini artırır, cilt problemlerini şiddetlendirir. Tıraş tahrişe kızarıklığa ve iltihaplanmaya neden olabilir. Stres metabolizmayı ve cilt yenileme hızını etkiler ve yavaşlatır. Bu döngünün yavaşlaması fazla ölü cilt hücresi oluşumuna ve donuk bir cilt rengine yol açar. Stres, cilt yağı üretimini artırabilir ve bu durum cilt üzerine daha fazla kir ve bakteri çekilmesine neden olur.

Erkeklerin Cilt Bakımı Kadınların Cilt Bakımından Farklı mıdır?

Erkeklerin cildi biyolojik olarak kadınlarınkinden farklı olduğundan, konu cilt bakım ürünleri olduğunda ihtiyaçları da buna binaen farklı olmaktadır. Araştırmalar yapısal olarak benzer olmakla birlikte, erkeklerin cildinin kadınların ciltlerine göre bazı farklılıklarının olduğunu göstermiştir.

 Bunları şöyle sıralayabiliriz.

 • Erkeklerin yağ bezleri daha yüksek testosteron seviyeleri sebebi nedeniyle daha aktiftir ve daha fazla yağ üretir. Dolayısıyla erkeklerin ciltleri genellikle daha yağlı ve parlamaya daha yatkındır.
 • Erkeklerin cildi içeriden çok fazla yağ ürettiği halde yüzeyde kuru da olabilir. Erkeklerin natürel nem faktörü seviyeleri daha düşük olduğundan ciltleri kurumaya yatkındır. Yani ciltlerinin yağlı olması buna engel olmamaktadır.
 • Ciltlerindeki bariyer işlevi tıraş esnasında kesintiye uğradığından, hasara karşı hassasiyetleri daha fazladır. Bu da ciltlerinin nem kaybı kaynaklı kuruluğa yatkınlığını artırır.
 • Bir erkeğin tıraş alışkanlığı hafife alınmamalıdır. Her gün tıraş olanlar için tahriş olmuş bir cilt hayatın rahatsız edici bir gerçeği olabilir.

Tıraş Olurken Nelere Dikkat Etmelisiniz

 • Gözeneklerin açık olması için hemen tıraş olacaksanız, tıraş köpüğünü duş aldıktan sonra cildiniz hala sıcakken uygulayın.
 • Cildin tahriş olmaması ve riskini azaltmak için sakallarınızın çıktığı yönde tıraş olun.
 • Tıraş bıçağınızı körelmeden mutlaka değiştirin.
 • Son olarak da cildinizin rahat nefes almasını sağlamak için tıraş sonrası nemlendirici krem kullanın.

ETİKETLER