• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Erkekler Nasıl Gıdalarla Beslenmelidir?

  • 1

Kadın erkek herkesin sağlıklı bir vücut yapısına sahip olması için sağlıklı bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Erkekler bayanlara göre daha kuvvetli bir yapıda oldukları için erkek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken ve alınması mutlaka önemli olan gıdalar vardır. Daha enerjik, daha dinamik ve sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak için erkekler ona göre bir beslenme programı uygulamalıdır.

Erkeklerin sağlıklı ve enerjik bir vücut yapısına sahip olması için erkeklerin beslenme programı içinde günlük olarak 2 porsiyon meyve, 2 ya da 3 porsiyon sebze, hafta en az bir kez domates gibi yiyecekler mutlaka olmalıdır. Bu tür yiyecekler erkeklerin sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Erkeklerdeki Pek Çok Sorun Sağlıklı Besinlerle Önlenmektedir

Erkeklerdeki pek çok sorun sağlıklı besinlerle önlenebilmektedir. Erkek beslenmesinde sağlıklı besinler olarak özellikle domatesin önemi büyüktür. Domatesin içinde bulunan antioksidan maddesi erkeklerde sık görünen ve erkek sağlığını olumsuz derecede etkileyen prostat sağlığına iyi gelmektedir. Bu açıdan erkekler menülerinde domatesi mutlaka bulundurmalıdır. Haftada en azından bir kere domates ya da domates içerikli besinler tüketilmelidir.

Aynı şekilde koyu yeşil yapraklı sebzeler, patates, kabak ve muz gibi yiyecekler de içinde buluna potasyum maddesi sayesinde erkeklerdeki yüksek kan basıncını azaltıp kalp krizi ve felç gibi hastalıklara karşı koruma görevi üstlenmektedir. Bu açıdan bu besinlerin de erkeklerin beslenme menüsünde yer almalarında fayda vardır.

Erkeklerin sağlıklı beslenmeleri için alması gereken erkek beslenmesin etkili olan diğer gıdalar şunlardır;

  • Tam tahıllı gıdalar: Beyaz ekmek, pirinç gibi tahıllar yerine tam tahıllı ekmekler, esmer pirinç, yulaf gibi tam tahıllı gıdaları tercih etmeye çalışın.
  • Omega 3 içerikli besinler alın. Kalp sağlığı için özellikle faydalı olan öğütülmüş keten tohumu gibi yiyecekler oldukça faydalıdır.
  • Trans yağlardan mutlaka kaçının. Bu gibi yağlar atardamarlarınızı olumsuz yönde etkiler. Bu gibi yağlar genelde pişmiş hazır yiyecekler, kızartmalar gibi besinlerde bulunduğu için bu tip pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara, buğulama, suda pişirme gibi yöntemleri tercih ederseniz daha sağlıklı bir pişirme yöntemi seçmiş olursunuz.