• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Erkekler 40 Yaşından Sonra Bunları Yemeli

  • 1

40 yaş üzerindeki erkeklerin hormonları yavaş çalışmaya başlar. Yaşlanmaya başlayan vücutta değişik tepkimeler görebilirsiniz. Kilo alma, yavaş hareket etme ve aklınıza gelebilecek birçok şey gibi. 40 yaş üzerindeki erkeklerin metabolizması yavaşlamaya başlar, bu nedenle kilo almaya başlanır. Diğer bir yandan cinsel isteksizlik ve iktidar sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için beslenme stilinizi değiştirmeniz gerekebilir. İşte 40 yaş üzeri erkeklerin tüketmesi gereken besinler aşağıda belirtilmiştir. Sağlıklı beslenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Yeşil Çay

Hormonlarınızın düzenli olarak çalışmasını istiyorsanız, yeşil çay içmelisiniz. Metabolizmaya da katkısı olan yeşil çay zayıflamaya yardımcı bir çaydır. Yeşil çayın en güçlü etkileri arasında antioksidan görevi taşıması oluyor. Beyin ve kalp hastalıklarına iyi gelirken, vücutta ki yağların erimesine de yardımcıdır.

Domates

Domates özellikle yaz aylarında organik olarak tüketebileceğimiz besinlerden bir tanesidir. Birçok kullanım alanı olan domates, antioksidan ve likopen açısından zengindir. Prostat hastalığına yakalanmamak için likopen önemli bir bileşendir. Domatesin içerisinde bol C vitamini bulunur ve kanser önlemede etkilidir. Kalori oranı da az olan domates eğer 40 yaş üzerinde iseniz tüketmeniz gereken yiyecekler arasındadır.

Yeşil Yapraklı Sebze Çeşitleri

Yeşil yapraklı sebzelerin faydalarını birçok yerde duymuşunuzdur. Fakat 40 yaş üzerinde iseniz kesinlikle tüketmeniz gereken besinler arasında yer almalı. Beyin sağlığı, kalp ve damar hastalıkları, sindirim sistemi ve kemiklere iyi geldiği gibi cinsel hayatınıza da katkıda bulunacak. Yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum oranı açısından zengindir.

Balık

Erkekler omaga-3 açısından zengin olan balığı tüketmesi gerekir. Kalp ve prostata iyi gelen balık çeşitlerini tüketerek sağlıklı yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda cinsel sağlığa da katkısı bulunan balık sık tüketilmelidir. Beyin gelişimi ve Alzheimer hastalığına karşı da iyi gelen omega-3 sofranızdan eksik etmeyin.

Sağlıklı Yağ Çeşitleri

Vücudumuzun sağlıklı yağlara da ihtiyacı var. Bunlar; fındık, ceviz, zeytin, avakado gibi sağlıklı yağ çeşitleri tüketerek kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Cinsel hayatınızın düzenli gitmesi içinde tüketmeniz gerekir. Prostat hastalığına karşı da önlem olarak da bitkisel yağlar, yani sağlıklı yağ çeşitlerinden tüketmelisiniz.