• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ergenlik Döneminde Beslenmeye Dikkat!

  • 1

Ergenlik çocukların gelişim zamanını ve çocukluktan büyük bir kişiliğe geçiş dönemini kapsar. Bu dönemde gerek fiziksel gerek ruhen değişimler yaşar. Bu nedenle ergenlikte beslenmek oldukça önemli rol oynuyor. Bu dönem içinde ki halimiz gelecekte nasıl bir kişilik olacağımızı da belirliyor.

Ergenlik dönemi büyüme ve gelişmenin en dönemli evrelerindendir. Genel olarak 10 ile 20 yaş arasına ergenlik dönemi denilir. Ergenlik döneminde aşırı beslenme obeziteye neden olurken az beslenme de kemik gelişimi ve sağlıksız bir vücuda neden oluyor.

Aşırı Beslenme Boy Uzamasını Etkiler

Aşırı beslenme ergenlik dönemindeki kişi için kilo almasına neden olurken, diğer bir yandan boyun kısa kalmasını ve yanlara genişlemeye neden olabilir. Özellikle de bu dönemde sağlıklı koşullar altında beslenmek oldukça önemli. Facefood, yağlı gıdalar, hazır yiyecekler yerine gelişimini sağlayacak yiyeceklerin tüketilmesi vücut gelişimi için gerekli.

Demir Eksikliğine Dikkat

Ergenlik dönemindeki bir kişi eğer diyet yapmak istiyorsa bu ona uygun bir diyet programı olmalıdır. Özellikle gelişimini destekleyici şekilde hazırlanması gerekir. Gerekli vitaminlerin ve besinlerin alınması durumunda diyet yapmasında sakınca yoktur.

Birçok ergende demir eksikliği, A vitamini, B vitamini, Magnezyum, Çinko gibi bünyesine faydalı olacak vitaminlerin eksik olduğu saptanıyor. Bu da hazır gıda ve sağlıksız beslenme koşullarından kaynaklanıyor.

Özellikle ergenlik döneminde olan kızlarımız her ay regl dönemi ile demir depolarını boşaltıyor. Birde kendilerine bakmak ve bilinçsiz bir şekilde diyet yapmak isteyince bünyesi zayıf düşebiliyor. Bu durumu önlemek adına bol demir içeren yiyecekler tüketilmesi gerekir. Doktor eşliğinde diyet yapılmalıdır.

Ergenlik Döneminde Ne Yemeli?

Ergenlik döneminde beslenme oldukça önemli rol oynuyor. Ergenlik döneminde hızlı büyüme etkin olduğu için besin değeri yüksek yiyecekler tüketilmelidir. Uygun kalori alarak fazlasından kaçınılmalıdır. Aksi durumda obezite ile karşı karşıya kalınabilir. Enerji almak adına tatlı ve şekerli yiyecekler yerine;

Bulgur, makarna, esmer ekmek, tahıl ürünleri, süt, yoğurt, yumurta, et, balık, peynir gibi proteinli ve doğal ürünlerin tüketilmesi sağlıklı bir ergenlik dönemi geçirmek adına yardımcı olacak.