• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

En Çok Kalori Yaktıran Spor Aletleri

egzersiz
  • 1

Spor salonuna gidiyorsanız ve ana amacınız kardiyo ve yüksek kalori yakmak ise bu yazı tam aradığınız ipuçlarını içeriyor. Spor salonunda en çok kaloriyi yakmanızı sağlayacak spor aletlerini saatlik yaklaşık yaktırdıkları kalori miktarlarıyla birlikte paylaşıyor olacağız. Sağlık ve güzellik tabi ki spordan geçiyor. Ancak spor tek başına hayatımızı değiştiremeyebilir, eğer yediklermize dikkat etmiyorsak… Sağlıklı bir diyet, zaman – etki oranı iyi planlanmış bir spor programıyla birleştirildiğinde mucize gerçekleşmeye başlar! İstediğiniz vücut ölçüleri ve fit bir görünüm, sandığınızdan çok daha kolay sizin olabilir.

Kısıtlı spor vaktimizi spor salonunda en çok kalori yaktıran aletler üzerinde yoğunlaşarak harcarsak, dilediğimiz sonuçlara ulaşmamız da tabi ki çok daha kolaylaşacaktır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken kalp ritminizdir. Yüksek kalori harcatan egzersizleri yaparken kalp ritminizin önerilen değerleri aşmamasına dikkat etmelisiniz.

Uyarı: Konuda bahsedilen spor aletlerini kullanmadan önce ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmeyiniz. Bu aletleri en efektif şekilde nasıl kullanacağınızı en iyi, antrenörler ve egzersiz uzmanları size söyleyecektir.

Kürek Makinesi

Kürek makinesi, spor salonunda bulabileceğiniz en iyi kalori avcılarından bir tanesi! Bacaklarınızı ve kollarınızı birlikte çalıştırmaya özen göstermelisiniz. Vücutta etkileşime geçtiğiniz kas sayısı ne kadar fazla ise, o kadar fazla kalori yakmaya başlayacağınızı unutmayın.

Kürek makinesi saatte yaklaşık 800 – 1000 kalori yakmanıza imkan sağlar. (Zorluk derecesine göre değişebilir, orta seviye baz alınmıştır.)

Alakalı Konu: En Çok Kalori Yaktıran 7 Egzersiz

kondisyon bisikleti

Kondisyon Bisikletleri

Eliptik ve kondisyon bisikletleri kalori yakmak için yine bir başka etkili seçeneğimiz. Eliptik bisiklerler, egzersiz sırasında hem kolları hem bacakları aynı anda çalıştırdığı için daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Kardiyo bisikletlerinde dikkat etmeniz gereken sabit hızı bozmaktır. Bisikletin pedal mekanizması belli bir hız kazandıktan sonra daha az kuvvetle aynı hızı koruyabilirsiniz. Bu daha az kalori yakmanıza neden olur. Bu nedenle hız ile sık sık oynamak ve değişiklik yapmak, kondisyon ve eliptik bisiklerlerden alacağınız verimi çok artırır.

Bu tarz bisikletlerin asıl amacı metabolizmanızı hızlı tutmaktır. Yaklaşık 1 saatlik egzersiz size 500 – 550 kalori yakma imkanı tanır. Ancak hızlanmış metabolizmanız gün içinde de normalden fazla kalori yakacağından size getirisi bisiklet ekranında gördüğünüz değerden daha fazlasıdır.

Koşu Bandı

Koşu bandını güzel yapan şeylerden bir tanesi fonksiyonelliği. Çok farklı eğimde, hızda ve hazır programda çalışmanıza imkan sağlayan koşu bandı, aynı zamanda nabzını da kontrol ederek otomatik programda nabzınızı önerilen değerlerde tutmanızı kolaylaştırır. Koşu bandında koşma hızı ve eğim farklılıklarıyla yakılan kalori yüksek miktarda değişebilmektedir.

Ortalama bir koşu hızı ve eğimde saatte 500-600 kalori yakabileceğiniz gibi, ileri düzeyde bu kalori değerleri 900-1000‘lere çıkarılabilmektedir. Koşu bandında nabzınızı kontrol etmeyi unutmayınız.

Dövüş Sporları

Gittiğiniz spor salonunda kum torbası varsa bu şansı sakın kaçırmayın! Dövüş sporları yüksek kalori yakma konusunda en iyilerdendir. Yumruk ve tekme atma üzerine kısa bir dersten sonra (kendinizi sakatlamamanız için) kum torbasıyla egzersize başlayabilirsiniz. Örneğin 1 saatlik kickbox egzersizi size yaklaşık 700-900 kalori yaktırır. Bu kalori değeri, egzersizin yoğunluğuna, yaşınıza ve kilonuza göre büyük farklılık gösterebilir.

Yüksek Kalori Yakmak için

Yüksek kalori yakmak için şu 2 kuralı unutmamalıyız:

  • Metabolizma hızını artıracak kardiyo egzersizleri yap ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri diyet listene ekle,
  • Vücudun bir egzersize alıştığında (örneğin 2 hafta içinde) ilk yaptığına oranla çok daha az kalori yakar. Bu alışkanlığı bozmak için sık sık ya tamamen başka bir egzersize geç ya da egzersiz yoğunluğunu artır.

Sağlık ve güzellikle kalın! Sosyal medya hesaplarımızı takip edip, yeni içeriklerden ve hediye çekilişlerinden haberdar olabilirsiniz.