• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Eğlenerek Spor Yapma Yöntemleri

  • 1

Spor yapmak ilk bakışta kişiye cazip gelse de sporun verdiği zorluklar ya da düzenli olarak iradeli şekilde spor yapma alışkanlığı kişiyi spor yapmaktan soğutabilir. Pek çok kişi gerek kilo vermek gerekse sağlıklı bir vücut yapısına sahip olma hayaliyle spor yapma girişimlerinde bulunabilir. Ancak az bir kısım insan düzenli bir şekilde spor yapmaya devam eder. Düzenli spor yapma alışkanlığı pek çok kişide oturan bir sistem değildir. Bunun nedeni olarak pek çok faktörü sayabiliriz: Örneğin yaptığınız spordan zevk almamak, spor saatlerinin günlük düzeninize uymaması, yanlış spor dalı seçmek gibi pek çok durum kişiyi düzenli olarak spor yapmaktan alıkoyabilir.

Sevdiğiniz Spor Dalını Seçin

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yolu düzenli olarak spor yapmaktan geçer. Eğlenerek spor yapmak için ve sporu hayatınızda işkenceye çevirmemek için yapmaktan zevk aldığınız spor dalını seçin. Örneğin yüzmeyi sevmeyen birinin sırf spor yapmak için yüzme yapması doğru değildir. Kendiniz için sevdiğiniz bir spor dalı seçerek spor yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ilgi alanlarınızı düşünerek ona göre hoşlanabileceğiniz bir spor ile işe başlamak en doğrusu olacaktır. Tenis seven kişiler spor dalı olarak tenisi seçebilir, hareketli sporlardan hoşlananlar da ona göre spor dalı seçerek çalışmaya başlayabilir. Bunun tercihini siz ve ilgi alanlarınız belirleyecektir. Bu amaçla yapacağınız seçimin doğru olmasına özen gösterin.

Spor Saatlerinizi Uygun Zaman Diliminde Seçin

Kişinin sporu uzun süre devam ettirememesinde diğer bir etken de spor saatlerini yanlış zaman diliminde seçmektir. Spor saatlerini uygun zaman diliminde seçin ve ona göre çalışma programı uygulayın. Örneğin çalışan bir insansanız iş çıkışı spor yapmak başta cazip gibi gelse de bu saatlerde spor yapmak yorucu olabilir. İşin yorgunluğu ile bir de spor yapmaya kalkmak itici olabilir. Çalışanlar için öğlen saatlerinde sporla ilgilenmek uygun olabilir. Spor için Pazar gününü seçmek te boş kalan bir zaman olduğu için tercih edilse de uygun olamayabilir. Çünkü kişinin tek tatilini spora ayırması belli bir zaman sonra kişiyi yine spordan soğutabilir. Bu açıdan spor saatlerinizi uygun bir zaman diliminde seçmeye özen gösterin.

 


ETİKETLER