• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Düşük Glisemik Diyete Yeni Başlayanlar Kılavuzu

  • 1

Çalışmalar düşük GI (glisemik indeks) diyetinin kilo vermek için etkili bir yöntem olduğu, kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü ve kalp hastalığı, tip 2 diyabet riskini azaltabildiğini göstermiştir. Ancak, yiyecekleri sıraya koyma yöntemi, güvenilir olmadıkları ve bireylerin genel sağlık durumlarını yansıtmadıkları için eleştirilmiştir.

Glisemik İndeks Nedir?

Karbohidratlar; ekmek, tahıl, meyve, sebze ve süt ürünlerinde bulunur ve sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Herhangi bir karbonhidrat türünü yediğinizde, sindirim sisteminiz onu kan dolaşımına giren basit şekerler haline getirir. Tüm karbonhidratlar aynı değildir, çünkü farklı türlerin kan şekeri üzerinde benzersiz etkileri vardır.

Glisemik indeks (GI), gıdaları kan şekeri düzeyinizdeki etkilerine göre sıralayan bir ölçüdür. Farklı yiyeceklerin kan şekeri seviyelerini yükselttiği oranlar, bir referans gıda olarak kullanılan ve GI değeri 100 olan 50 gram saf glikozun emilimi ile kıyaslandığında sıralanır. Üç GI derecelendirmesi aşağıdaki gibidir;

Düşük: 55 veya daha az

Orta: 56-69

Yüksek: 70 veya daha fazla

Düşük Glisemik İndeks değeri olan yiyecekler, yavaşça sindirildikleri ve emildikleri için kan şekeri seviyelerinde daha yavaş ve daha küçük bir artışa neden olan tercih edilen seçenektir. Diğer taraftan, yüksek Glisemik İndeks değerine sahip olan yiyecekler, hızlı sindirildikleri ve emildikleri için, kan şekeri seviyelerinin hızlı bir şekilde artması ve düşmesiyle sınırlı olmalıdır.

Düşük Glisemik İndeks Diyeti Nasıl Yapılır?

Düşük GI diyetinde kalori saymanıza veya protein, yağ veya karbonhidratlarınızı izlemenize gerek yoktur. Bunun yerine, düşük GI diyeti düşük GI alternatifleri için yüksek GI gıdaları değiştirmeyi içerir. Seçim yapabileceğiniz bol miktarda sağlıklı ve besleyici yiyecek var. Diyetinizi aşağıdaki düşük GI gıdalara dayandırmalısınız:

Ekmek: Tam tahıllı, çok tahıllı, çavdar ve mayalı çeşitleri

Kahvaltılık tahıllar: Yulaf ezmesi, müsli ve yulaf lapası

Meyve: Elma, çilek, kayısı, şeftali, erik, armut ve kivi gibi

Sebzeler: Havuç, brokoli, karnabahar, kereviz, domates ve kabak. Ayrıca mısır, tatlı patates

Baklagiller: Mercimek, nohut, kuru fasulye, tere fasulyesi, barbunya fasulyesi

Makarna çeşitleri: Makarna, noodle, erişte , pirinç noodle