• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dudaklar Neden Çatlar? Dudak Çatlağı Nasıl Geçer?

dudak çatlaması
  • 1

Dudaklarınız vücudunuzun en hızlı nem kaybeden kısmıdır. Dudaklarınız vücudunuzdaki diğer yerlerden 10 kat daha hızlı nem kaybeder ve bu da onların çatlamasını kolaylaştırır. Peki dudakların çatlama nedenleri nelerdir, bunlardan nasıl kendimizi koruyabiliriz veya çatlamış dudaklara ne tür tedaviler uygulanabilir? Bu yazımızda tüm sorulara cevap bulacaksınız. Önce madde madde nedenlerini son olarak ise nasıl geçeceğini anlatıyor olacağız.

Kış ve Soğuk Hava

Kışın vücudunuzda kendini korumaya alır ve derinizde değişimler başlar. Ancak dışarıda olan dudaklarınız sürekli güneş ışığına, soğuklara ve diğer hasar veren dış etkenlere açıktır. Özellikle rüzgarlı havalar ve soğuk ortamlar dudaklarınızdaki nemi hızla yok ederek çatlamalarına neden olur. Aynı şekilde uzun süre güneşe maruz kalması da dudaklarınızın çatlamasına neden olacaktır.

Burun Tıkanıklığı

İlk bakışta aklımıza gelmese de yine özellikle kış aylarında artan nezle ve grip salgınlarıyla burnumuz tıkanmakta ve gün boyu ağızdan nefes almaya devam etmekteyiz. Bu da her nefeste dudak neminin daha da kuruması ve günlerce devam eden hastalık sonucu dudaklarımızın çatlamasıyla sonuçlanır. Bu dönemde doktor tavsiyesiyle alacağınız bir burun açıcı spreyin yardımı dokunabilir.

Makyaja Alerji

Bazı makyaj malzemeleri içerdiği kimyasallar nedeniyle cildinizde alerjik reaksyonlara neden olabilirler. Bu durumda dudaklarınızda çatlama ve kızarma görebilirsiniz. Hangi makyaj malzemesine veya yiyeceğe alerjiniz olduğunu anladıktan sonra dudak çatlaması sorundan kurtulmanız haliyle oldukça kolay olacaktır.

Akne ve Sivilce İlaç/Kremleri

Dudaklarınız nedensiz yere çatlıyorsa aldığınız sivilce kremleri veya ilaçları neden olmuş olabilir. Size en iyi cevabı cildiye doktorunuz verecektir. Dokturunuza tedavi süresince dudaklarınızın çatlamasını nasıl en aza indirgeyebileceğinizi sorun. Aynı zamanda aşağıdaki tavsiyelerimize de göz atmanızı öneririz.

Dudak Çatlağı Nasıl Önlenir, Nasıl Geçer?

Her şeyden önce şunun altını çizmekte fayda var. Dudaklarınızı yalayarak ıslattığınızda dudak çatlağınızın geçeceğini düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Tükürük içerisinde bulunan maddeler arasında, yiyeceklerin parçalanmasını kolaylaştırmak için asit de bulunur. Deforme olmuş ve çatlamış dudağınızı tükürük ile sürekli ıslatmak durumu daha kötü hale getirebilir!

Koruyucu Dudak Balmı

Yumuşatıcı bir dudak balmı gün içerisinde dudaklarınızın korunmasını kolaylaştırır. Dışarısıyla hassas dudaklarınız arasında bir koruyucu görevi görerek çatlamaların önüne geçer. Gerekli olduğunda, güvendiğiniz ve sizde alerjiye neden olmayan bir dudak balmı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Dudak balmı aynı zamanda çatlamış dudaklarınızın açık yerlerinden hızla mikrop kapmasını önlediği gibi tahriş ve ağız hareketleri sırasında oluşan acıyı da azaltır.

Vazelin de gerektiğinde kullanıldığında dudaklarınızı çatlalardan korur. Ancak vazelinin içeriği çok önemlidir ve kesinlikle dudağınızda kullanabileceğiniz iznini eczane veya doktordan aldıktan sonra uygulayınız.

Doğal yağlar içeren dudak balmlarını kişisel olarak önermekteyim.

Yatmadan Önce Dudaklarınızı Nemlendirin

Eğer dudaklarınız çatlamışsa, uyku vakti geldiğinde dudaklarınızı balm veya doğal ve dudağa zararı dokunmayan yağlar ile nemlendirin. Çoğumuz gece uyurken ağzımızdan nefes alırız. Bu sürekli tekrarladığında, bir de ortam yeterince nemli değilse, dudaklarınızın çatlamasına neden olabilir.

Yeterince Su İçmeye Özen Gösterin

Günde en az 8 bardak, 2 litre su içmelisiniz. Tekrarlayalım, Günde en az 8 bardak, 2 litre su içmelisiniz. Bu gerçekten okunup geçilmesi gereken bir madde değil. Yeterince su içmediğinizde hem güzelliğinizden ödün veriyor, hem sağlığınızı riske atıyor, hem metabolizmanızın zorlanmasına neden oluyor hem de dehidrasyon nedeniyle dudak çatlağına maruz kalıyorsunuz. Lütfen sevgili okurlar, günde en az 2 litre suyu eksik etmeyelim.

Yazımızı beğendiyseniz hemen sitemize abone olabilirsiniz!