• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dudak Uçukları Nasıl Geçer? Bulaşıcı Mıdır?

dudak uçuğu
  • 1

Uçuklar; dudaklarda, cildinizin herhangi bir yerinde hatta genetial organ çevresinde dahi çıkabilmektedir. Hem sağlık açısından hem de fiziksel görünüş açısından oldukça rahatsız edici olabilmektedirler. Yemek yerken, gülerken, konuşurken hatta birini öperken bile canınızı acıtıp, “acaba karşımdakine de bulaşır mı” rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda uçukların neden olduğu, nasıl tedavi edebileceğinizi ve ne aşamada bulaşıcı olup olmadığını inceleyeceğiz. Ek olarak da dudak güzelliğinizi uçuk çıktığında elden geldiğince kurtarmak için bir kaç önerimiz olacak.

Uçuklar, herpes simplex adı verilen bir virüs nedeniyle oluşurlar. Genelde bir çok insanda bu virüs bulunur ancak aktif hale ancak uygun şartlar sağlandığında geçer. İnsanların %80’i hayatları boyunca en az 1 kez uçuk problemiyle karşılaşmaktadırlar. Eğer sizde benim gibi o şanslı %20 içinde değilseniz, buyrun okumaya devam edin.

Uçuk Belirtileri Nelerdir? Çıkacağı Nasıl Anlaşılır?

Dudaklarınızda uçuk çıkmadan önce, çıkacak bölgede yanma, kaşınma ve batma hissedersiniz. Dokunduğunuzda acır ve zamanla hafif bir tepeleşme de oluşur. Daha sonra bu acı hissi artar, dudağınızda bir kabarcık oluşur ve sizi gülüp yemek yerken rahatsız eder. Bir sonraki evre ise bu kabarcıkların patlayıp dudağınızda lezyon yani yara haline gelmesidir.

Uçuklar Bulaşıcı Mıdır?

Uçukların herpex virüsü nedeniyle oluştuğunu söylemiştik. Virüsler bulaşıcı etki gösterirler. Dudak uçuk virüsü bulaşabilir. Aynı bardağı veya havluyu kullanmak, öpüşmek vb. temaslarda virüs bulaşıcı etki gösterebilir, dikkatli olmakta fayda var. Özellikle hassas bir cilde sahip olanların çok daha hızlı bu virüsü kapıp uçuğa yakalanabileceğini vurgulayalım.

Dudakta Uçuk Neden Çıkar?

Eğer size de birinden bulaşmadıysa uçuğun nedenleri aşağıdakilerden biri olabilir:

  • Bağışıklık sistemi zayıflığı, (bağışıklık sistemini zayıflatan tüm nedenler)
  • Aşırı stresli olmak,
  • Aşırı üzülmek veya duygusal açıdan sarsılmak (korkmak vb.),
  • Regl olmak,
  • Cildin aşırı derecede güneş ışığına maruz kalması

Uçuğa Neden Olabilecek Yiyecekler Nelerdir?

Bazı yiyeceklerin uçuk çıkmasını kolaylaştırdığı söylenmektedir. Arginin ihtiva eden gıdalar, uçuğa doğrudan neden olmasa da, uygun şartlar oluştuğunda uçuk çıkmasını kolaylaştırabilir. Üzüm, bira, mısır gevreği ve çikolata arginin içeren yiyeceklere örnek olarak gösterilebilir.

Dudak Uçukları Nasıl Gizlenir?

* Dudak uçuğunuz tam teninizle dudağınız arasında bir yerde çıktıysa ten renginize yakın renkte bir kapatıcı kullanabilirsiniz. DİKKAT: Önce teninize en son uçuğunuza uygulamalısınız. Ancak kapatıcıyı uyguladığınız nesneyi bir daha kullanmamak üzere atınız.

* Uçuk renginize benzer bir ruj seçebilirsiniz. Zamanla uçuğunuz daha da kızaracağı için sizde örneğin koyu kırmızı bir ruj tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde önce dudağınızda uçuk bulunmayan bölgeye, en son uçuk bulunan bölgeye uygulayın. Aksi takdirde uçuk virüsünü yayma riskiniz var.

* Ruju ince bir çubuk ile alıp sürmeyi deneyin. Çünkü uçuk geçtiğinde tekrar ruju kullanacağınızdan virüsü tekrar bulaştırabilirsiniz.

Dudak Uçuğu Nasıl Geçer?

Her şeyden önce uçuk çıkacağını anladığınız zaman (kaşıntı, yanma, batma olduğunda) hemen uçuk kremi sürünüz. Bu tedavi yöntemi bazen tamamiyle durdurabildiği gibi bazen de daha hafif geçirmenizi sağlıyor.

Anti-virüs uçuk kremleri haricinde tedavi yöntemleri uygulamak virüsün yayılmasına, dudağınızda kalıcı hasara ve istenmedik sonuçlara neden olabilir. Bu virüsü durdurmanın en güzel yolu anti-virüs uçuk kremleri kullanmaktır. Hemen gidip doktorunuzdan 1 tane isteyin, lazım oldukça kullanın.

Geçmiş olsun…