• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dopamin Nedir?

  • 1

Mutluluk hormonu olarak bilinmekte olan dopamin günlük hayatımızdaki yaşantıyı büyük ölçüde etkilemekte olduğundan dolayı oldukça önemlidir. Dopamin kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlamakta ve kişinin kendine olan öz güvenini de sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bazen vücutta dopamin hormonu azalabilmektedir. Dopamin hormonunun azalması kişinin kendini halsiz ve mutsuz hissetmesine sebebiyet verebilmekte bu da günlük yaşamdaki aktiviteleri genel olarak olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Beslenme düzeni, ek gıda takviyesi ve dopamin ilaçlarını kullanarak vücudunuzdaki dopamin hormonunun artmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Dopamin hormonu ruhsal açıdan kişiyi direk olarak etkilemiş olduğundan dolayı heyecan, zevk, istek ve tatmin gibi duygular üzerinde de doğrudan etki göstermektedir. Dopamin fazlalığı ise kişide hareket artışına, paranoya hastalığına, çarpıntı ve yüksek tansiyona sebebiyet vermektedir. Bu sebepten dolayı dengenin iyi bir şekilde sağlanması gerekmektedir.

Dopamin Hormonu Nasıl Artar?

Beslenme düzenine dikkat etmek ve düzenli spor yapmak dopamin hormonunu arttırma konusunda en büyük etkendir. Bunun yanı sıra kişinin kendine zaman ayırması ve kendini mutlu hissettiği işler ile meşgul olması da dopamin hormonunun artışında en büyük etki sağlayan faktördür.

Dopamin hormonunu arttırmak için bol miktarda C vitamini tüketmek, çikolata, yeşil yapraklı sebzeler, peynir, tavuk, yoğurt, enginar, balık, yumurta, elma, muz, kahve ve kabuklu kuruyemişlerin bol miktarda tüketilmesi dopamin hormonunun artmasına ve kişinin kendini daha enerjik ve daha mutlu hissetmesine katkı sağlamaktadır. Tüm bu gıda besinlerinin yanı sıra ayrıca güneşe çıkmak da dopamin hormonundaki artışta büyük etken sağlamaktadır.

Dopaminin eksikliği parkinson, fazlalığı ise tourettes sendromu sebebi olarak görülür. Tourette sendromu; motor ve vokal tiklerle kendini gösteren kalıtsal, nörolojik bir hareket hastalığıdır. Tipik tikler arasında göz kırpma, kol sallama, tekme atma, omuz silkme, öksürme, boğaz temizleme, koklama, homurdanma, havlama, başkalarının söylediğini tekrarlama (ekolali), vb. sayılabilir. Birçok vakada kişi kaba, çirkin şeyler söyleme dürtüsüne karşı koyamaz (coprolali).

Dopamin Hormonu Eksikliğinde Belirtiler Nelerdir?

Dopamin hormonu eksikliği vücudu gözle görülür bir şekilde olumsuz olarak etkilemektedir. Mutsuzluktan depresyona kadar ileri seviyeye ulaşabilen dopamin hormonu vücutta titremeye de yol açabilmektedir. Ayrıca dikkat bozukluğuna da yol açabilmekte ve kişinin denge problemi yaşamasına sebebiyet verebilmektedir.

Dopamin hormonunun kişi üzerinde yaşatmış olduğu bu olumsuz etkiler günlük yaşam aktivitesini, iş hayatını, insan arasındaki ilişkileri ve aile düzenini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu sebepten dolayı dopamin hormununu arttırmaya yardımcı olan besinler bol miktarda tüketilmeli ve gerekli görülür ise ek gıda takviyesi alınmalıdır.