• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dondurulmuş Gıdalar Sağlıklı Mı?

  • 1

Diğer saklama koşullarına bakarak dondurularak saklanan gıdalar daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Fakat bununda belli başlı kullanım koşulları var. Aksi takdirde gıda zehirlenmeleri yaygın oluyor.

Çoğumuz doğal sebze tüketimi için dondurmayı tercih ediyoruz. Tabi birde bunu zamanında ve belli koşullar içinde tüketmek gerekir. Aksi durumda sağlığımızla oynamış olacağız. Dondurulmuş gıdaları tüketirken mutlaka yavaş yavaş eritme yöntemlerini tercih etmeliyiz. Hızlı eritme yöntemleri her zaman sağlıksız bir besin ortaya çıkaracaktır. Örneğin; mikrodalgada eritmek, güneş altında eritmek yerine buzdolabının alt kısmına koyarak eritmeyi tercih etmenizde fayda var. Birde erittiğimiz gıdaları tekrardan dolaba koymamız sağlığımız ile oynamamıza neden olacaktır. En çok yapılan hataların başında da bu geliyor.

Sağlıklı Dondurulmuş Gıda Tüketimi

Buzlukta dondurarak tüketmek istediğimiz ürünleri gelin birlikte nasıl tüketilmesi gerektiğine göz atalım.

  • Dondurulmuş gıdaları hızlı bir şekilde eritmek sağlıklı bir durum değildir. Bunun yerine daha uzun sürede bakteri oluşmayacak bir ortamda eritmek gerekir. En sağlıklı eritme yöntemi bir gün önceden buzdolabının soğutma kısmına koyarak yavaş yavaş erimesini sağlamaktır.
  • Dondurarak saklamak her zaman besin değerinin daha az kaybolarak tüketilmesine yardımcı olur. Tabi dolaba koyulma tarihini ve kullanım süresini belirterek tüketmekte fayda var.

  • Meyve ve sebzelerin dondurarak kullanmak en taze şekilde alınmış gibi gelecek. Fakat meyvelerin ve sebzelerinde sağlıklı koşullarda dondurulması gerekir. Özellikle metal, ve kalitesiz poşetlerde saklamak yerine buzdolabı poşetleri veya saklama kaplarında dondurmak daha iyi olacak.
  • Dondurulmuş eti değerlendirecek olursak yine buda dolaba koyma şeklinizin belirlediği koşullar arasında yer alır. Mesela donduracağınız et, tavuk yada balık kızarmış bir şekilde konulması daha sağlıklı olacaktır. Tabi kızartılma bu koşullar arasında yer almıyor.

Dondurulmuş gıdaları belirli bir sürede tüketelim ve sağlıklı koşullarda saklayalım. Durum böyle olunca dondurulmuş gıdalar sağlığımız açısından zarar teşkil etmez. Fakat gerek dondurulup eritilme koşulları, kullanım süreci yada tekrar tekrar dondurma olayları söz konusu ise gıda zehirlenmeleri, bakteri oluşumu ve hastalıkların davetçisi olarak değerlendirebiliriz. Sizde sağlıklı koşullarda dondurarak meyve ve sebzelerinizi güvenle tüketebilirsiniz.