• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Sonrası Sıkılaşma İçin Yapılması Gerekenler

  • 1

Her anne doğumdan sonra gevşek bir cilt ile karşı karşıya kalır. Gevşemiş bir cilt, bedenlerinin hamilelikten önceki haline geri dönmesini isteyen kadınlar için duygusal olarak sinir bozucu olabilir. Kollajen ve elastinden yapılan cilt, vücudun en büyük organıdır ve hamilelik sırasında çok şey geçirir. Elastin elastikiyet sağlar ve cildinizin sıkı kalmasına yardımcı olurken kollajen cildin sıkılığını ve gücünü sağlar. Anne adayı kilo alırken, deri, karındaki artmış büyümeye yer açmak için genişler. Doğumdan sonra ortaya çıkan birçok postpartum vücut problemi, streç izleri, gevşek deri, sarkmış göğüsler ve cilt renginde değişiklikler. Hamilelik sırasında cilt genişlemesi aniden değil, birkaç ay içinde gerçekleşir. Doğumdan sonra, genişletilmiş cilt tipik olarak birkaç ay içinde geri çekilir. Fakat bunun gerçekleşmesi için biraz çaba sarfetmeniz gerekiyor. Cildinizin durumunu iyileştirmek için bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve ipuçları ile vücudunuzu ve cildinizi kolayca geri alabilirsiniz.

Doğum Sonrası Kilo Verme

Hamilelik sonrası kilo verme söz konusu olduğunda, yavaş ve istikrarlı bir şekilde yapmalısınız. Çok hızlı kilo vermek, çok daha gevşek bir cilt yaratabilir. Hızlı kilo kaybı aynı zamanda hem yağ hem de kas kaybına uğrayacağınız anlamına gelir. Kilo kaybı için egzersiz çok önemlidir. Fakat yeni doğmuş bir bebekle ilgilenmek, spor salonuna gitmek için zaman bulmak ya da evde yoğun bir egzersiz yapmak birçok yeni anne için mümkün olmayabilir. Haftada üç ila beş gün, 20 dakika yürüme ile başlayın. Yavaş yavaş yürüyüş süresini ve hızını artırın.

Emzirmek Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulmak İçin En iyi Yöntem

Emzirmek bebeğiniz için iyi bir beslenme kaynağıdır ve sağlık uzmanları bebeğinizin hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı büyümesine yardımcı olmak için, biberonla beslenmeyi değil, emzirmenizi tavsiye eder. Bebeğinizi emzirdiğinizde, kalori süt haline dönüşür, bu da size ekstra hamilelik kilolarını aşamalı olarak kaybetmenize yardımcı olur. Yavaşça kilo kaybetmek cildinizi sıkılaştırmaya ve elastikiyetini geri kazanmaya yardımcı olur.