• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğru Bilinen Yanlış Korunma Yöntemleri

Doğru Bilinen Yanlış Korunma Yöntemleri
  • 1

Doğru Bilinen Yanlış Korunma YöntemleriDOĞRU BİLİNEN YANLIŞ KORUNMA YÖNTEMLERİ
Planlanmamış gebeliklerin başında yanlış korunma yöntemleri vardır.Özellikle Türkiye de bu oldukça sıktır.Kürtaj bu sebeple ülkemizle ilerlemiş bulunmaktadır.Bunun önüne geçmek için korunma yöntemlerini doğru uygulamalısınız.Yapılan araştırmalar sonucunda;
-Türkiye’de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemi 16-49 yaş aralığındaki % 22 derece ile bakırlı spiraldir.Bu yöntemi uygulayarak hamile riski sıfıra inmez tam tersi spiral kullanıp hamile kalanlarda vardır. Bunu % 16 ile kondom takip ediyor. Modern ve güvenilir bir yöntem olan doğum kontrol haplarının Türkiye’de kullanım sadece %8 oranında. Bu oran; İran, Mısır, gibi ülkelerin bile oldukça gerisinde.
-Bir diğer yöntem olan ve gerçek bir korunma sağlamayan geri çekilme yöntemi, çoğu modern yöntemden daha fazla kullanılıyor( % 20 oranında). Ancak bu yöntem, aile planlamadığı halde gebelikle sonuçlanabiliyor. Hayatı boyunca geri çekilme yöntemiyle korunan 3 kadından biri, istemeden gebe kalıyor. Bu gebeliklerin bir kısmı da kürtaj ile sonuçlanıyor..
-Kadınların %40’ı ise, gebelik planlamadığı halde hiçbir korunma yöntemi kullanmıyor. Ne yazık ki bu gebeliklerin bir kısmı da kürtajla sonuçlanıyor.


ETİKETLER