• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğal Aloe Vera Yüz Maskesi Tarifleri

aloe vera
 • 1

Halk arasında sarısabır diye bilinen aloe vera, yüzlerce türe sahip şifalı bir bitkidir; ancak yüzlerce türünün yalnızca birkaç tanesi şifahen kullanıma uygundur. Yüzyıllardır farklı tıbbi amaçlar için farklı coğrafyalarda, farklı kültürler tarafından kullanılan bu bitkinin günümüzdeki en ünlü etkisi cilt bakımı ve güzelliği içindir.

Aloe veralı şampuanlar, sabunlar, kremler, jeller cilt ya da saçlar için kullanılan ticari ürünler olarak bugün raflarda yerini almış durumda. Aslında bu bitkinin ürünlerini yapıp kullanmak çokta güç değil; çünkü jelinin yapımı oldukça kolay. İçeriğinde çeşitli mineral ve vitaminleri barındıran bu jelle yaşlanma karşıtı bir doğal ilaç kullanımı söz konusu olabilir.

Aloe Vera Jeli Nasıl Yapılır?

Açıkçası aloe veradan cildiniz için yararlanmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken bu bitkinin bir yaprağını edinmek. Yapraktan jeli çıkarttıktan sonra sadece onu kullanmak bile yeterli olacaktır.  Aloe Veranın yaprağından elde ettiğimiz jeli, yüzümüze faydalı olacak diğer bileşenlerle karıştırıp cilt güzelliği için mükemmel doğal maskeler oluşturabiliriz.

Aloe Vera Cilt Maskesi Tarifi
 • Satın aldığınız ya da kendinizin yetiştirdiği aloe veranın bir yaprağını alıp içindeki jeli hafif derin bir kaba akıtın.
 • Yaprağın iriliğine göre bir veya iki yemek kaşığı bal ve balla aynı miktarda olacak şekilde badem yağı dökün.
 • Eğer mümkünse bir çay kaşığı kadar gül yağını ekleyin.

Bahsettiğimiz aloe vera maske tarifleri dışında, dilerseniz cildiniz için uygun gördüğünüz başka karışımlarda yapabilirsiniz. Dilerseniz bal, salatalık, kahve telvesi gibi ürünler de tercih edilebilir. Diğer yandan, cildiniz hassas ise öncelikle hekime danışmanızda yarar var; çünkü beklenmedik vücut tepkimeleri nadir de olsa görülebilir ve cilt sağlığınızı beklenmedik şekilde etkileyebilir.

Kırışıklık Karşıtı Aloe Veralı Salatalık Maskesi

Aloe veranın en etkin kullanımlarından biri burun, yanak ve alın bölgeleri için kullanılan karışımdır.

 • Bu karışımda da yine bir veya iki yaprak aloe vera alınıp jeli çıkartılır.
 • Jelin çıkartılması sonrasında rendeden geçirilen bir çeyrek salatalığın kabukları eklenir.
 • Bir çay kaşığı kadar bal,
 • Bir çay kaşığı kadar organik gül kremi katılıp iyice karıştırılır.
 • Sıcak suyla yapılan banyo sonrasında bu karışım göz altlarından kaçınılarak yanaklara, buruna ve çevresine, alına sürülüp iyice kuruyana kadar beklenir. Ardından durulanarak temizlenir.
 • Bu uygulama haftada bir veya iki kez olmak üzere iki ay kadar sürdürülür.

Bu maske gerek siyah noktalarda azalma, gerekse kırışıklıkların önlenmesinde yardımcı olacaktır.

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera cilt için sayısız faydaya sahip zengin bir bitki. Ev yapımı maskeler haricinde de kozmetik ürünler tercih ederken aloe veralı ürünlere yönelmenizi tavsiye ederiz. B12 vitamini barındırır ki B12 ciltteki bir çok sorunda etkin rol oynayarak cilt güzellik ve sağlığını artırır. Aloe vera adaptojendir, yani cildinizi değişen çevre koşullarına göre çok daha hızlı hazırlar ve zarar görmesini engellemeye yardımcı olur.

Aloe Veranın cilde tüm faydalarını öğrenmek için Buraya Tıklayıp diğer konumuza geçebilirsiniz.

Dikkat!

Aloe vera kullanımıyla ilgili mutlaka göz önünde bulundurulması gereken şey ise, vücudun bu ürüne olan refleksidir. Eğer kullanım sonrasında olası bir acı, yanma, kaşıntı hissedilirse bir an önce doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bu jelin haricen kullanımı gerekmektedir ve kesinlikle yutulmamalıdır.

Doğa, insanoğlu için şifalarını sunmuşken, kendi jelinizi kendiniz hazırlayıp rahatça kullanabilir ve görünümünüzdeki değişikliği birkaç ay içinde fark edebilirsiniz. Güzellikle kalın!