• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diyette Dikkat Etmeniz Gereken Yüksek Kalorili Besinler

  • 1

Diyet yaparken diyet menünüzde yer alan gıdaları bilinçli bir şekilde seçmeniz, kilo verirken daha sağlıklı ilerlemenize yardımcı olacaktır. Üstelik hangi yiyecek kaç kalori bildiğinizde atıştırmalıklarda, gece açlığı krizlerinde veya diyet kaçamaklarında nelerden uzak durmanız gerektiğini, hangi besinden ne kadar yemeniz gerektiğini daha iyi belirlemeniz mümkündür.

Diyet yapan kişiler öncelikle kalori hesabına başlamaktadır. Bu hesaplarda aslında çok masum görünen gıdaların ne kadar zararlı olduğu da ortaya çıkmaktadır. Diyette bazı yüksek kalorili gıdaların tüketimini sınırlandırmak ve bu süreci egzersiz programları ile desteklemek bile büyük farklar gözlemlemenize yardımcı olacaktır.

Süt Ürünleri

Diyetlerde sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir! Peki, o peynirin neden kibrit kutusu büyüklüğünde olduğunu hiç düşündünüz mü? Çünkü içerisinde yüksek miktarda kalori barındırıyor. İnternet araştırmalarında yüksek kalorili yiyecekler listelerinin başında süt ürünleri ilk sıralarda yer almaktadır. Peynir ve sütte kalori miktarları oldukça yüksektir. Fakat diyette bu ürünlerin yağsız ve doğal olanlarını tercih etmek daha sağlıklı kalori alımına yardımcı olmaktadır.

Kurutulmuş Meyveler

Açlığınızı bastırmak, gece yemeğini önlemek veya ara öğün yapmak için tercih edilen kurutulmuş meyveler de aslında hiç masum değil. Meyvelerin birçoğunun içerisinde yüksek oranda şeker olduğunu biliyor olmalısınız. Bu nedenle diyet yaparken meyve tüketimi de dikkat edilmesi gereken konuların arasında yer almaktadır.

Kurutulmuş meyveler sağlıklı atıştırmalıklar grubunda yer alsa da, diyetinizin olumsuz etkilenmemesi ve gereksiz kalori almamak için 3 – 5 taneyle sınırlandırmak en iyisi!

Patates!

Diyete başladığınızda bol sebze tüketmeniz söylenmişti, değil mi? Ancak her sebze de masum değildir. Örneğin; içeriğinde yüksek nişasta ve kalori bulunduran patates, sinsice diyet döneminde kilo vermenizi engelleyebilmektedir. Kızartması diyet listelerinin yanından dahi geçemez ama haşlaması, yemeği de dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir.

Şeker pancarı, havuç, bezelye, taze mısır da yüksek kalori içeren sebzeler grubunda patates ile başa baş giden sebzeler arasında yer almaktadır. Diyet yaparken bu sebzeleri ağırlıklı tüketmek yerine, yeşil yapraklı sebzelere ağırlık vermek hem daha az kalori almanızı hem de metabolizmanızı hızlandırmanızı sağlamaktadır.


ETİKETLER