• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diyet Yaparken Bol Protein Tüketin

  • 1

Diyet yaparken az yiyerek doymaya çalışırız. Tabi bünyemizi sağlıklı tutabilmek adına yiyeceklerimizin besleyici ve gereken vitaminlerin alınması gerekir. Durum böyle olunca protein desteğine ihtiyacımız olabilir. Diyet yaparken özellikle protein ağırlıklı beslenmemiz gerekir. Protein içeren yiyecekler neler? Diyet yaparken neden protein tüketmeli gelin birlikte bir göz atalım.

Protein Nelerde Bulunur?

Protein aslında günlük hayatımızda tükettiğimiz et, yoğurt ve sütte mevcut bulunur. Vücudumuzda yeteri kadar aminoasit bulunur, fakat bazılarını depolamadığı için dışarıdan takviye olarak almak gerekir. Eğer yeteri kadar aminoasit mevcut değil ise vücuda protein de depolayamaz. Protein ise süt, yoğurt, balık, kuru baklagiller, et, tavuk ve soyada mevcut.

Protein Alınım Miktarı

Vücudumuzun belirli bir proteine ihtiyacı bulunur. Bunun fazlasını almak da kilo alımına sebep olur. Vücuda gün içinde kilogram başı 0.8 gram protein alınmalıdır. Herkesin kendi bünyesine göre alması gereken proteini dengeleyerek almanızda fayda var. Tabi bu aktivite oranı, yaş, yaşam tarzına göre de değişkenlik gösterir. Örnek verecek olursak bir 150 gram bir kase yoğurt içerisinde 6 gram protein mevcut bulunur. 30 gram ette de 6 gram protein miktarı mevcut bulunmaktadır.

Proteini Birden Değil Gün İçine Yaymalı

Vücuda alınan proteinin sindirimini kolaylaştırmak adına günlük ne kadar protein almamız gerekiyor ise bunu eşit parçalara bölerek almamız gerekir. Diğer bir yandan protein tek bir üründen değil de çeşitli protein içeren yiyeceklerden alınması daha faydalı olur. Peynir, yoğurt, et, kuru baklagiller gibi değişik yiyeceklerden.

Pişen Yiyeceklerden de Tercih Etmeli

Protein kaynakları içerisinden tüketirken pişirme şekillerine de önem vermek gerekir. Değerini fazla yitirmeyecek şekilde et ve et ürünlerini pişirerek tüketmeliyiz. Peki, en sağlıklı tüketim şekli hangisidir.

Protein kaynaklı yiyecekler pişirilirken kızartma veya direk ateş kullanmak yerine, haşlanarak veya ızgara yapılarak tüketilmelidir. Böylece besin değerini kaybetmeden, sağlıklı bir şekilde protein takviyesi almış olacağız.

Sizde diyet yaparken protein takviyesi almak istiyorsanız yukarıda ki koşullarda tüketmenizde fayda var.