• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diş Sıkma Sorununu Botoks İle Ortadan Kaldırın

  • 1

Diş hekimleri tarafından yapılan açıklamada diş yüzeyinde oluşan aşınmaların, dişin boyunda kısalmaların nedeni diş sıkma probleminden ileri geliyor. Hatta diş kilitlenmelerine kadar yol açan bu ufak sorun, uyku kalitesini düşürüyor. Uykusuzlukta insana halsizlik, bitkinlik ve depresyona kadar yol açar. Peki, diş sıkma sorununu nasıl çözeriz? Bu soruna ne ad verilir?

Diş sıkma problemine tıp dilinde bruksizm adı verilir. Bu hastalığı olanlar yaptığı hareketin farkında değildirler. Genel olarak geceleri diş sıkarlar ve çevresi tarafından yaptığı için uyarılır. Sabah kalktıklarında ise çene ve dişlerinde kasılmalar meydana gelebilir.

Bruksizm hastalığının birden fazla belirtisi vardır. Baş ağrısı, ağız açmada zorlanma, çeneyi ve ağzı açarken zorlanma ve ses gelmesi, yüzde oluşan ağrılar varsa o zaman sizde dişlerinizi bilinçsiz bir şekilde sıkıyorsunuz. Diş sıkma durumunuz yıllarca bir belirti vermeden devam edebilir. Fakat eninde sonunda belirtiler ortaya çıkacaktır.

Diş Sıkmanın Ortaya Çıkardığı Sorunlar

Bruksizm bazen akut bir hastalık haline dönüşebilir. Akut hastalarda zamanla keskin kısımlardan başlayarak diş kısalmaları meydana gelebilir. Buna bağlı olarak hastada diş mine bozukluğu, soğuk ve sıcak gıdalara karşı hassasiyet başlar. Bruksizm hastalarında herhangi bir vukuat yokken minelerin kırılmaya başlaması, daha önce yapılan dişlerde ortaya çıkan sorunlar meydana gelir.

Siz bu durumun farkında olmasanız da belirtileri ortaya çıkacaktır. İleri ki zamanlarda ise çene ve eklem bozuklukları meydana gelebilir. Bu nedenle bruksizm hastalığına çözüm bulmak zorundasınız.

Diş Sıkma & Gıcırdatma Hastalığına Çözüm

Bruksizm hastalığını tedavi etmemiz gerekir. Çünkü ilerleyen zamanlarda çene ve eklem sorunlarına neden olacaktır. Böylece ağız yapısı bozularak çene kaymaları meydana gelebilir. İlk önce ilaç tedavisi ile bu işlem gerçekleştirilmeli.

Son çare olarak uzmanlar botoks öneriyor. Dişleri sıkmamak için botoks uygulaması yapabilirsiniz. Botoks etkisi kişisine göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle uzman kişiler tarafından gerektiği kadar seans uygulaması yapılmalıdır. Botoks tedavisi sayesinde bruksizm hastalığının sona erdiği çoğu uygulamada gözlenmiştir. Fakat en başta diş sıkma hastalığını ortaya çıkaran stresi ortadan kaldırmamız gerekir.