• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dirsek Kararmasına Karşı Bitkisel Çözümler

dirsek
  • 1

Özellikle biz kadınlar için büyük önem teşkil eden dirsek kararmaları, bilhassa yaz mevsimlerinde giyilen kısa kollu, askılı ve dirseği açıkta bırakan giysilerle, saklanması mümkün olmayan bir hal alıyor. Dirsek kararmasının başlıca sebeplerini öğrenerek öncelikle bu sebepleri elden geldiğince ortadan kaldırmaya çalışalım. Ek olarak da aşağıdaki bitkisel çözüm yollarını deneyelim.

Uyarı: Dirsek kararmaları için verilen tariflerde bulunan malzemeler cildinizde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce bileğinize biraz sürerek test etmenizi öneririz. Beklenmeyen etki görülürse kullanmayınız.

Dirsek Kararmasının Sebepleri

  • Kışın aşırı soğuğa maruz kalıp, dirseğin çatlamasıyla,
  • Genetikle alakalı nedenlerden,
  • Dirseğin aşırı nemsiz kalmasından
  • Sürekli dirseği sert yüzeylerle temas ettirmekten (çenemize elimizi koyarak vs.)

bu durumla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu yüzden elleriniz için kullandığınız nemlendirici kremleri, dirsekleriniz için de kullanmanızda fayda var. Vücut losyonu da işinizi görebilir. Yazımızda yer verdiğimiz; dirsek kanamalarına karşı bitkisel çözümler oldukça etkilidir. Forumlarda kadın ziyaretçilerin tavsiyeleri ve önerileri de bu yazımıza dahil edilmiştir.

Dirsek Kararmasına Karşı Bitkisel Çözümler

1. Limon

Dirsek kararmasına en bilindik çözüm limondur. Limonu tuzla karıştırıp, dirseklerinize uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra dirseklerinizi yıkayabilirsiniz. Limon ve tuz doğal renk açıcı yöntemidir. Kararmış ve ölü derileri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur.

2. Maydanoz

Maydanoz da pekâlâ işinize yarar bu gibi durumlarda. Bir demet maydanozu, sıcak suyla bastırın, haşlanmış gibi olana kadar bekleyin. Daha sonra maydanozlu suyu ılık sıcaklığa gelene kadar dinlendirin. Ardından dirseklerinizi batırın ve 15-20 dakika kadar bekletin.

Aynı işlemi birkaç hafta boyunca uygulayabilirsiniz. Her uygulamada suyu değiştirmenizi ve yeni maydanoz kullanmanızı tavsiye ederiz.

3. Hindistancevizi Yağı

Bir güzellik konusunda da şu Hindistancevizi yağı karşımıza çıkmasın. Yahu bu kadar faydalı ve mucize bir doğal nimet olabilir mi! Dirseklerinizi nemlendirerek kuruluk neticesinde ortaya çıkan kararmalara karşı çok faydalı olur. Ayrıca yüksek oranda E vitamini içerir. Bu da cildinizin normal rengine kavuşmasına ve güzel kalmasına yardımcı olur.

Her banyodan sonra kurulanmanın ardından dirseklerinize bir kaç damla Hindistancevizi yağı uygulayın. Böylece nem kaybını hemen gidererek dirseklerinizi zengin ve doğal bir içerik ile beslemiş olursunuz. Dilerseniz haftada 2-3 kez uygulamak için şunu da deneyebilirsiniz: 1-2 damla Hindistancevizi yağı üzerine 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin ve dirseklerinizi ovarak uygulayın. 15 dakika bekletip yıkayın.

4. Banyo Lifleri

Pratik yöntemlerden biri olarak bilinen bir uygulama da, banyo lifleridir. Banyoya girdiğinizde 15 dakikanızı alır ya da almaz. Çok uzun süren bir uygulama değildir.

Sert banyo eldivenleri veya liflerle dirseklerinizi ovun. İsterseniz ovma işlemine başlamadan önce badem yağı kullanabilirsiniz. Hem dirsek bölgesini yumuşatır hem de E vitamini ile güzellik katar.  Dirseklerinize badem yağı sürün ve 5 dakika kadar masaj uygulaması yapın. Daha sonra dirseklerinizi lifleyin. Böylelikle hem ölü derilerden arınırsınız hem de daha yumuşak ve daha beyaz bir cilt elde etmiş olursunuz.

Bunların dışında; yoğurt, salatalık, aloe vera, Hindistan cevizi yağı ve şeker de işe yarar. Bu yöntemlere de benzer şekilde başvurabilirsiniz. Özellikle şekeri ellerim için kullandığımda yumuşacık yapmasının yanı sıra rengini de açıyor. Dirsek içinde mutlaka denemenizi tavsiye ederim.