• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Derinlemesine Cilt Temizliği için 5 İpucu

cilt temizleme
  • 1

Akne ve sivilceler, güneş ve cilt lekelerinin yanı sıra bir de makyaj yapımından kaynaklanan cilde yerleşmiş olan kir ve gözenek tıkanıklıkları, bizi taze bir ciltten uzak tutuyor. Kadın erkek demeden hepimiz daha güzel ve etkileyici görünmek ve cilt sağlığını korumak için, cilt temizliğine çok özen göstermeliyiz. Cildinizi temizlemek, yüz sağlığı ve estetiği için oldukça büyük önem teşkil eder.

Derinlemesine cilt temizliği için en etkili yollara başvurmak isteyen bayanlar için yazımızda bolca püf noktalara değindik. Temiz ve taze bir cilde sahip olmak istiyorsanız, yazımızın devamında bahsedilen konulara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Derinlemesine Cilt Temizliği İçin En Etkili Yollar

1. Gözeneklerinizi Açın

Gözenekleri açma işlemi uygulamadan yapılan cilt temizliği ne kadar etkili olabilir? Derinlemesine cilt temizliğinin ilk kuralı, mutlaka gözenek temizliğine özen göstermek. Arındırıcı jel kullanıyor iseniz, jeli uygulamaya başlamadan önce, gözeneklerinizi açmanız gerekmektedir.

Gözeneklerinizi açmak için ise en pratik çözüm yüzünüzü birkaç dakika buhara tutmaktır. Buhar yüzdeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Eğer yüzünüzü buhara tutamıyorsanız, yüzünüzü ılık suyla da yıkayabilirsiniz. Gözenekleriniz açıldıktan sonra arındırıcı jeli biraz ıslatarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın.

2. Makyaj Temizleyiciler

Yüzünüzü gün içinde; su, sabun, makyaj temizleyici su, makyaj temizleyici mendil ve yağlarla da temizlemelisiniz. Özellikle makyaj kalıntıları gözeneklerin tıkanmasının başlıca sebeplerinden. Makyaj temizleyici tonikler, mendiller ve diğer etkili temizleyici kozmetik ürünler size yardımcı olacaktır.

3. Doğal Maskeler

Bir diğer pratik yöntemlerden biri de kolay uygulanabilir maskelerdir. Avucunuza alacağınız yağsız nemlendirici krem ile bir tatlı kaşığı balı karıştırarak göz çevreniz hariç olacak şekilde yüzünüzün her yerine sürün. Burun ve çene bölgesine yoğunluk vermeye çalışın. En çok kalıntı biriken noktalar genelde o bölgelerdir. Maskeyi yüzünüzde 10 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Bal ciltteki bakterileri uzaklaştırmaya ve cildinizi yatıştırmaya faydalıdır. Aynı zamanda gözeneklerinize de nüfuz eder. Cildi arındırıcı etkisi bulunan Ayva Maskesi Tarifleri konumuzu da okuyabilirsiniz.

4. Kil

Kil doğal yapısı gereği, ciltteki toksin ve yağları kendine çekerek kurur. Böylece cildinizden büyük miktarda istenmeyen gözenek kirini emebilir. Kili nasıl kullanacağınız ile ilgili ipuçlarını ve tarifleri Kil Maskesi Tarifleri konumuzdan okuyabilirsiniz.

5. Süt ve Bal

Süt ve bal ikilisi hem cilt güzelliğiniz için yatıştırıcı ve güzelleştiren bir etki yapıyor hem de gözeneklerinizi açarak cildinizi derinlemesine arındırmaya yardımcı oluyor.

1 tatlı kaşığı doğal bal ile 2 yemek kaşığı yağsız sütü karıştırın ve cildiniz pamuk veya fırça yardımıyla uygulayın. 5-10 dakika beklettikten sonra bol suyla durulayın.


ETİKETLER