• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Depresyonu Önlemek İçin: Ay Çekirdeği

  • 1

Ay çekirdeği, toplumumuzda hemen hemen her kesimin değişmezleri arasında tüketilen gıdalardandır. Sağlık kurumlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, ay çekirdeği tüketmenin depresyon gibi ruhsal problemleri engellediği ortaya çıkmıştır. Kalp damar sağlığına olan etkisinin yanı sıra içeriğindeki folat ve E Vitamini de ekstra tercih sebebidir. Aşırı ay çekirdeği tüketmenin sivilce gibi sorunlara yol açtığını da eklememiz gerekiyor. Bu sebeple dengeli tüketmeye özen göstermelisiniz. E Vitaminin kalp damar sağlığına olan etkisinin yanı sıra ruhsal sağlığı koruması da, ay çekirdeği tüketiminin önemini göstermektedir. Peki, ay çekirdeğinin diğer faydaları ve içeriğindeki yer alan değerler nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Yararları

  • Tiroit hormonu metabolizması konusunda oldukça ciddi bir öneme sahip olan ay çekirdeği, DNA onarımı konusunda da ekstra bir işlevle kendisini göstermektedir. Selenyumda hasar gören hücreleri yenilediği göz önüne alındığında ne kadar ciddi etkilere sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.
  • Antioksidan ve tiroit sağlığı bakımından şahane bir yiyecek olan ay çiçeği, selenyum içeriği ile göz doldurmaktadır. Vücutta oluşabilecek şişkinlik ve kızarıklıkları engellemesi de ekstra bir tercih sebebidir.
  • Ay çekirdeğinde yer alan E Vitaminin, vücuttaki şişme ve kızarıklıkların yanı sıra hücre zarları ve beyin sağlığına olan faydaları da büyük bir önem taşımaktadır. Ay çekirdeği, İç hastalıkları uzmanlarının tavsiye ettiği besinler arasında yer almaktadır.
  • Hafıza kayıplarına ve iyileştirilmesine olan katkısının yanı sıra beyin fonksiyonlarındaki yenilenme gibi birçok faktör, ay çekirdeği tüketiminin önemini vurgulamaktadır. Besleyici yiyecek özelliğine sahip olan ay çekirdeğinin içeriğinde bulunan mineral, vitamin ve bitkisel kombinasyon üçlüsünü göz ardı etmemelisiniz.
  • İçeriğinde bulunan E, B1, B5 ve folik asitle sağlığa olan olumlu etkileri yadsınamaz olan ay çekirdeği, fosfor, selenyum, magnezyum ve bakır bakımından da oldukça sağlıklı bir tüketim sunmaktadır.

Ay Çekirdeği Ve Depresyon

Depresyon ve panik atak gibi ciddi sorunları yenmede ay çekirdeği gösterilmektedir. E Vitamini açısından olan zenginliği sebebiyle güçlü bir antioksidan olarak kendisini göstermesi ve vücuttaki E Vitamini ihtiyacını karşılamasıyla da tercih edilebilir. Depresyon için ay çekirdeği yiyebilir ve ruhsal birçok sorunun önüne geçebilirsiniz.