• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Deadlift Hareketi Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 1

Vücut geliştirme sporunda, kuvvet dendiğinde akla gelen ilk hareket deadlift hareketi olarak bilinmektedir. Deadlift hareketi ile istenmeyen yağlardan kolay bir şekilde kurtulabilir, vücudunuzun kuvvetlenerek gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Bölgesel olarak değil vücudumuzda yer almakta olan pek çok kas grubunu çalıştırmaya yardımcı olan Deadlift hareketi bacak, kalça, bel, sırt, kol ve karın bölgesinde yer almakta olan tüm kasların çalışmasını sağlamaktadır. Deadlift hareketi yaparken oldukça dikkatli olmak gerekir. Gereğinden fazla ağırlık kaldırılması bazen sakatlığa yol açabilmektedir.

Günümüzde oldukça merak haline gelen Deadlift hareketi genel olarak yanlış ve bilinçsiz bir şekilde yapılmaktadır. Bu da istenmeyen kazalara yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı Deadlift hareketi yapmak isteyen bir kişi uzman bir eğitimden destek alarak başlangıç yapmalıdır.

Deadlift Hareketinde Uyulması Gereken Kurallar

Deadlift hareketi bilinçli ve doğru bir şekilde yapılırsa çok daha etkili sonuç vermektedir. Deadlift hareketini uygularken uyulması gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların başında hareketler yapılırken uygun ve doğru pozisyonda duruş sergilemek gerekir. Deadlift hareketinde omuzlar geride, bel sırt ve boyun aynı hizada olmalıdır ve eğilirken dizler ayak parmaklarından ileri seviyeye gitmemelidir.

Deadlift hareketinde bar bacaklara çok yakın olmamalıdır. Bar bacaklara ne kadar uzak seviyede olur ise hareketi yapmak bir o kadar zorlaşmaktadır. Hareketi kaldırırken kalça kaslarını sıkarak kaldırmak daha etkili bir sonuç almaya yardımcı olacaktır. Deadlift hareketinde küçük ama en önemli detay da ayaklar yere sabit bir şekilde basmalıdır ve asla hareket etmemelidir.

Deadlift Hareketinin Yararları Nedir?

Deadlift hareketi kasların yoğun bir şekilde çalışmasını sağlamakta olduğundan dolayı hızlı kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Deadlift hareketinin düzenli bir şekilde yapılması sırt ve bel kaslarını güçlendirme konusunda büyük etki sağlamaktadır.  Kasların güçlenmesi fıtık oluşumunu ortadan kaldırmaktadır. Deadlift hareketi, sadece bölgesel olarak bir bölümü değil tüm vücudu kuvvetlendirmeyi sağlar, vücudu sakatlıklardan koruyarak ve güçlendirerek doğru hareket etmeyi öğretir. Deadlift hareketi, karın kaslarını en etkili şekilde geliştiren hareketlerden bir tanesidir ancak vücudu çok aşırı zorlamamak gerekir.

 

 


ETİKETLER