• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Daha Fazla Su İçmenizi Sağlayacak 5 Öneri

su
  • 1

Su tüketiminin faydası saymakla bitmiyor. Doktorlar bir çok şikayetle kendilerine gelen hastalarına günde 8-10 bardak su içmelerini tavsiye ederken, bir çoğumuz bu miktarın yanına bile yaklaşamıyoruz. Ancak yetersiz su tüketimi sandığınızdan daha pahalıya patlıyor olabilir!

Vücudun toksinlerden arındırılmasından, yüz ve cilt güzelliğini artırıp cilde canlılık kazandırmaya, böbrekleri temizlemeye, vücut direncinin hastalıklara karşı artırılmasına ve tüm hayati fonksiyonların devamlılığının sağlanmasında su büyük bir öneme sahiptir. Yetersiz su tüketimi bazen baş ağrısı gibi hiç düşünmediğimiz sorunlara bile yol açabiliyor.

Su yetersiz tüketildiğinde doğrudan vücudun direncini düşürüp hastalıklara daha kolay yakalanmamıza yol açıyor. Bunun yanı sıra güzellik açısından da oldukça önemli. Selülit gibi sorunlarda dahi yeterli su tüketimi yararlı etki yapıyor. Bunun yanı sıra cilt, canlı ve güzel görünüşünü büyük oranda suya borçlu. Peki ya kilo? Yetersiz su tüketen insanların metabolizması zamanla yavaşlayıp, vücutları kilo almaya daha yatkın hale gelir.

Tüm bu yararlardan faydalanmak istiyorsak günlük 8-10 bardak su tüketmeye özen göstermeliyiz, ama nasıl? Eğer bu seviyede su tüketmek size çok zor geliyorsa birazdan okuyacağınız ipuçları çok işinize yarayacak.

su takip

1. Su Takip Çizelgesi

Görseldeki gibi kendinize örnek bir su takip çizelgesi hazırlayın. Güç içerisinde her içtiğiniz 1 bardak su için 1 adet çarpı işareti koyun ve günde 8-10 bardağı tamamlamayı amaçlayın. Bu tarz bir çizelge oluşturmak zihinsel şartlanma açısından çok faydalıdır ve size sürekli su içmeniz gerektiğini de hatırlatacaktır.

2. Şık Bir Suluk ile Suyu Yanınızda Taşıyın

Bence gidip bi tane suluk almalısınız. Çünkü plastik su şişeleri hem suyun ısısını koruyamıyor, hem de zaten o kadar sağlıklı değil. Ayrıca kaldırıp çöpe atması çok kolay. Eğer hoşunuza giden görünümde bir suluk alırsanız, onu sürekli yanınızda taşır sık sık da içinden su içersiniz. Hem suyun ısısı plastik şişedeki gibi hemen değişmeyeceğinden ıyyy diyeceğiniz ılımış su derdinden de kurtulmuş olursunuz. Gün içinde yanınızda su taşımak sürekli içmeniz gerektiğini de size hatırlatıyor olacak.

3. Suyu Renklendirmek

Tamam çizelge de tutuyorum, su da taşıyorum ama 4 bardaktan fazla içemiyorum diyorsanız size harika bir tavsiyemiz var. Bir sonraki 1 bardak suyun içerisine bir kaç dilim limon kesmeye ne dersiniz? Veya bir salatalığı yarıdan kesip bardağınızın içine atmaya? Suyun tadını şeker vb. hiç bir şey eklemeden sebzeler ile değiştirip doğal aromalı sular oluşturabilirsiniz. Bu, daha fazla su içmek istemediğinizde size yardımcı olacak bir değişiliktir.

4. Telefona Alarm

Telefonunuza sizi su içmeniz için uyarması amaçlı alarmlar kurabilirsiniz. Okuldayken, işteyken, evdeyken “1 bardak Su İçmeye Ne Dersin” notuyla bir alarm kurmak oldukça faydalı olacaktır. Su çizelgesini de yanınızda taşırsanız harika olur!

5. Uyanır Uyanmaz 1 Bardak Su

Uzmanlar yataktan kalkar kalkmaz başka hiç bir şey yapmadan 1-2 bardak su içmenin faydalarını önemle vurguluyor. Sabah uyanıp hemen su içmek, organlarınızı aktive edip midenizi düzenlemeye yardımcı olur. Güne daha zinde başlamanızı sağlar ve vücudunuzu harekete geçirir.

Uyandığınızda susuz hissetmiyorsanız şunu aklınıza getirin. Vücudunuz saatlerdir susuz. Organlarınız saatlerdir sizden su bekliyor.

Dikkat!

Son olarak Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Yavuz Selim Süral’ın bir tavsiyesini aktarmak istiyorum. Posta gazetesine konuşan Süral, hiç bir sıvının su yerine geçmediğini, kola, kahve ve çay gibi kafein ihtiva eden içeceklerin ise su yerine geçmek şöyle dursun, vücuttan daha fazla su çıkışına neden olduğunun altını çiziyor. Kaynak

Sizin daha fazla su içmek için bilip uyguladığınız bir metod var mı?


ETİKETLER