• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Daha Çok Yağ Yakmak için 7 İpucu

yağ yakmak
  • 1

Konu kilo vermek, forma girmek ya da formu korumak olunca tabi ki yeterli miktarda yağ yakıp yakmadığımızı sorgulamak gerekiyor. Kilo vermenin temelinde zaten alınandan daha fazla kalori yakabilmek olduğundan, metabolizmanın yağ yakma hızını ve miktarını artırmak öncelikli hedeflerimizden biri olmalı. Eğer sizinde vücudunuzun yağ yakma hızını artıracak ve kilo verip formda kalmanıza yardımcı olacak önerilere ihtiyacınız varsa, bu bilgileri edinebileceğiniz en doğru adrestesiniz!

Metabolizmanızı hızlandırmak, sağlıklı ve doğru çalışan bir vücuda sahip olmak, yeme alışkanlıklarımızı sınırlandırmak ve egzersiz yapmak, hızlı yağ yakabilen bir metabolizma için oldukça gerekli altın maddelerdir. Bu yazıda bu maddeleri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

1. Demir Tüketin

Vücudunuzda demir eksikliği bulunması, hücrelerinize yeteri kadar oksijen taşınmamasına neden olur. Bu durum, metabolizmayı yavaşlatarak çok daha hızlı kilo almanıza neden olabilir. Anemi olarak bilinen demir eksikliği kişide; baş dönmesi, baş ağrısı, el ve ayaklarda soğukluk, soluk cilt, göğüs ağrısı, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler görülebilir. Demir eksikliği olup olmadığını öğrenmek için kan testi yaptırınız.

Demir, et ürünlerinde (tavuk, balık, kırmızı et) ve ıspanak, mercimek, fasulye gibi bitkisel ürünlerde bulunur.

2. Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak sadece anlık kalori kaybına neden olmaz. Orta zorlukta bir egzersiz sonrası vücudunuzun yaklaşık 48 saat boyunca normalden daha hızlı çalıştığını biliyor muydunuz? Yani bugün yaptığınız egzersiz diğer gün boyunca da vücudunuzun yüksek tempoda çalışmasını sağlar. Bu da sizin sürekli olarak normalden fazla kalori yakmanıza ve yağ yakımının hızlanmasına neden olur.

Haftada 3 gün, belirlemiş olduğunuz egzersiz planını uyguladığınızda çok kısa sürede forma girebilirsiniz. Tabi ki diyet konusunda titizlik çok önemlidir.

yeşil çay

3. Yeşil Çay Tüketin

Yapılan araştırmaya göre günde bir kaç fincan yeşil çay içen kişilerin vücut hızları %4 oranında artıyor.  (American Journal of Clinical Nutrition) Buda gün içerisinde sadece yeşil çay tüketerek bile belli bir ölçüde daha fazla kalori yakıp, yağ yakım hızınızı artıracaktır. Yeşil çay aynı zamanda kanser karşıtı sağlıklı bir çay çeşididir.

Yeşil çayın vücudu hızlandırma etkisinin ise içerdiği kateşin ve kafein sayesinde olduğu düşünülmektedir. Yeşil çay, sanılandan çok daha faydalı bir çaydır. Yeşil çayın faydalarını öğrenmek için Tıklayınız.

4. Stresten Kurtulun

Son zamanlarda bilimsel grup çalışmaları daha yüksek stres düzeyinin vücudu kilo almaya daha yatkın hale getirdiğini gösteriyor. Stresle dolu bir vücut, metabolik faaliyetlerin yavaşlamasına ve iştah artırıcı sinyallerin devreye girmesine neden oluyor. İnsanın üzgün olduğunda eve kapanıp sürekli yemek yemesi bundandır.

Stresten kurtulmak için Yoga mükemmel bir aktivite. Youtube’da yoga ile ilgili sayısız videoya ulaşabilir ve tekniklerini öğrenebilirsiniz. Ancak en iyisi biz uzman denetiminde ve onun öğretmenliğinde bu işi öğrenmektir.

5. Kahvaltı Yapın

Daha önceki konularımızı okuduysanız mutlaka rastlamışsınızdır bu maddeye. Kahvaltı yapmayanların daha çok kilo aldığı bir çok araştırma tarafından belirlenmiş sağlam bir sonuç. Eğer kahvaltıyı atlarsanız metabolizma yavaşlar ve yağ yakmanızı mümkün olduğunca engellemeye gayret gösterir. Buna ek olarak, atlanılan kahvaltıdan sonra açlık sinyalleri öyle güçlenir ki bir sonraki öğün normalden çok daha fazla yemenize sebep olabilir.

Kahvaltıya sadece bu yönden bakmak yanlıştır. Kahvaltı, doğru yiyeceklerden oluştuğunda vücudunuz için çok faydalıdır ve özellikle gelişme çağında kesinlikle atlanmamalıdır.

6. Protein Tüketin

Protein tüketmek dengeli yapıldığında vücudunuz için iyi sonuçlar verebilir. Özellikle egzersiz yapıyorsanız, zaten size proteinin önemini anlatmama gerek yok. Egzersiz yapanların çok daha fazla protein tüketmesi gerekir ki vücut yıpranan kasları hızla tedavi edip geliştirebilsin.

Protein içerikli beslenme aynı zamanda, proteinin sindirimi daha zor olduğundan vücudu fazladan çalıştıracaktır. Doğal sonuç, daha fazla kalori harcamış olmak. Günlük beslenmenizde diyetiniz karbonhidrat, yağ ve proteinden yeterli miktarda içermelidir.

7. Ara Öğünler

Diyetinizde mutlaka ara öğünler bulunmalıdır. Birbirinden çok uzat ana öğünler, o ana öğüne kadar çok acıkmanıza ve aynı kahvaltı atlamada olduğu gibi normalden fazla yemenize sebep olur. Halbuki sadece 200-300 kaloriden oluşan sağlıklı ara öğünler ile, ana öğünlerde tüketeceğiniz besin miktarını da sınırlamış olursunuz.

Sağlıklı ara öğünler ile kilo vermeyi ve formda kalmayı hızlandırıp, amacınıza daha çabuk ulaşabilirsiniz. Sadece 100 Kalorilik Ara Öğünler konumuzu mutlaka okuyunuz. Eğer gün içerisinde tatlı kriziniz bastırıyor ancak tüketecek düşük kalorili tatlı bulamıyorsanız Kilo Vermeye Yardımcı Tatlılar konumuzu ziyaret edin.