• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

D Vitamininin Sağlıklı Bir Beslenmedeki Önemi

  • 1

D vitamininin sadece güçlü kemikler inşa etmek ve korumak için gerekli olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Güneşte ultraviyole ışınları cildin içine çekildiğinde doğal olarak vücutta üretildiği için, bazen “güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılan bu yağda çözünen vitamin, kemik büyümesi için hayati öneme sahiptir ve yetersizliği Kemik ile ilgili sorunlar (kırık ve osteoporoz gibi), aynı zamanda sağlığa yararlı diğer tarafları da vardır. “Vücuttaki her tür doku ve hücre, D vitamini veya metabolitleri için reseptörlere sahiptir,” diyor, Appetite for Health’ın kurucu ortağı olan,  Julie Upton. “İştah kontrolünden kanser hücresi ölümü ve bağışıklık sistemi düzenlemesine kadar her şeyi kontrol eden yaklaşık 2000 genin düzenlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. ”Aslında, son iki yılda yapılan çalışmalar, D vitamini eksikliğinin kronik baş ağrısı ve mesane kanseri riskini artırabildiğini göstermiştir. Bu vitaminin yeterli miktarlarda alındığında kalp sağlığına (kalp krizi ve felç riskini azaltarak) ve soğuk algınlığı ve gripten koruduğu görülmüştür. Her gün güneş ışınları altında zaman geçirmenin çoğu insan için mümkün olmadığından, birçok insan günlük D vitamini dozları için takviye alıyorlar.

1-Morina Karaciğeri Yağı

Omega-3 yağ asitleri ile paketlenmiş olan bu besin, besin listesinin, besin takviyeleri dışında en iyi D vitamini kaynağı olduğunu göstermektedir. Bu damıtılmış balık yağını doğrudan kaşıkla yutmak ilginizi çekmiyorsa, salataya ya da bir smoothie’ye ilave etmeyi deneyin. (Bazı markalar tadı artırmak için limon, portakal veya nane aroması da ekler.)

2- Mantarlar

Mantarlar, mantarımsı ürün koridorunda bulunabilecek tek D vitamini kaynağıdır. Bununla birlikte, bu düşük kalorili ve yüksek lifli yiyecekler, D vitamini seviyelerini artırmak için yetiştiriciler tarafından ultraviyole (UV) ışığa maruz bırakabilirler. Büyük miktarda UV ışığını emmesi muhtemel mantarlar arasında kahverengi ( crimini), portabello, maitake ve beyaz mantarlar vardır.

3-Kılıçbalığı

Kılıçbalığı, hafif, tatlı bir tada sahiptir, pişirmek sadece birkaç dakika alır ve ızgara, fırınlanmış ve tavada pişirilebildiği için oldukça çok yönlüdür. Kılıçbalığı yüksek miktarda civa içerdiğinden azıcık yemeye dikkat edilmesi gerekir.