• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çinko Saç Dökülmesinde Faydalı Mıdır?

Çinko Saç Dökülmesinde Faydalı Mıdır?
  • 1

Çinko Saç Dökülmesinde Faydalı Mıdır?

ÇİNKO SAÇ DÖKÜLMESİNDE FAYDALI  MIDIR?
Çinko insan vücudunda çok sayıda farklı işlevlerden sorumludur ve 100 farklı enzimin etkinliğini sağlamaya yardımcı olur. DNA sentezi sağlar,çocukların gelişiminde oldukça etkili ve bağışıklık sisteminde önemli bir vitamindir. Çinko saça da oldukça faydalıdır.Saçın yapım aşamasında mutlak gerekli bir vitamindir.Çinko saç dışında cilt ve kişisel bakımda, tırnakların güçlenmesinde, yüzdeki sivilcelerin geçmesinde, soğuk algınlığı ve gribin hafiflemesinde ve daha birçok şeyde faydalıdır.Özellikle keratinin oluşmasında aracılık görevi yapar.Aminoasit olan methionin ve sistein in birleşmesiyle keratin oluşur işte bu birleşme işlemi çinko ile mümkündür. Yani vücuda alınan methionin ve sistein (L-sistin) çinkonun metabolizmaya katılmasıyla keratin sentezi yapar.

Çinko saç dökülmesindeki faydası

Her vitaminin eksikliğinde sorunlar yaşandığı gibi çinko eksikliğinde de saçta dökülmeler meydana gelir. Aslında saç dökülmesinin çeşitli sebepleri vardır ancak çinko eksikliğinde keratin oluşumu bozulacağı için saç kalitesi düşer ve kırılarak dökülmeler artar yani çinko eksikliğinde saç kökten dökülmez kırılarak dökülür ve uçlardan çatallanma olur. Çinko saçın tedavisinde doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Kişinin çinko tedavisine başlamadan ö‎nce mutlaka ilgili sağlık uzmanları tarafından kan tahlili yapılması gerekmektedir. Kan tahlili sonucunda çinko değerleri düşükse doktor tarafından kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenerek süreç başlatılmalıdır. Çinko saçınızda büyük bir değişime neden olacak saçınıza canlılık ve parlaklık katarken dökülmesini önleyerek hacim kazanmasına yardımcı olacaktır.Bü yüzden tüm saç bakım ürünlerinde çinko bulunmaktadır.Çinko tek başına çinko saç dökülmesi tedavisinde yeterli olmaz mutlaka çinko yanı sıra keratin, L sistin, biotin gibi maddeler de içeren formülasyon ürünler kullanılmalıdır.

Çinko içeren besinler
Et, balık, diğer deniz ürünleri, işleme tabi olmamış tahıl ürünleri, fındık, yumurta, süt ve cevizde bulunmaktadır.


ETİKETLER