• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Yaşlanmasını Geciktiren 5 Mucize Yiyecek

cilt güzelliği
 • 1

Genç bir yüze ve cilde sahip olmanın tek yolu plastik cerrahi veya yığınla para harcanmış kozmetik malzemeler değildir.  Çoğu insan bir çok cilt güzellik ürününün aslında tamamen doğal maddelerden oluştuğunu göz ardı eder veya bilmez. Oysaki doğal beslenme, hormon ve kimyasaldan elden geldiğince uzak durmayla 50’li yaşlarda olup 30 civarında gösteren insanların sayısı hiç de az değil.

Her şeyden Önce: “Sağlıklı Beslenmek”

Doğru beslenmediğinizde vücudunuz hastalıklara karşı savunmasız düşer. Bir hastalığı atlattığınızda vücudunuzda hiç bir iz kalmadığını düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Hastalıklar vücudunuzu yıpratırlar. Hastalık süresince kullandığınız ilaçlar, hücrelerinizi etkileyerek cilt sağlığını ve güzelliğini etkileyebilir. Bu yüzden, her şeyden önce sağlıklı beslenmenin önemini iyi kavramak gerekiyor.

Orman Meyveleri

Vücudumuzda bulunan serbest radikaller hücrelerimizi yıpratırlar. Bu yıpranma cildimizin hızlı yaşlanmasına, hızlı gelişen çatlaklara ve sarkmalara yol açabilir. Serbest radikalleri ekarte etmek için ise antioksidan içeren gıdalar tüketmek gerekir. Anti oksidan açısından oldukça zengin olan orman meyveleri cildinizin yaşlanmasını yavaşlatır, gençliği ve yenilenmeyi destekler ve korur.

 • Yabanmersini
 • Frenk Üzümü
 • Ahududu
 • Böğürtlen

antioksidan açısından zengin orman meyveleri arasında sayılabilir. Hem de tatları da bir çok kişi tarafından beğenildiğinden tüketmesi de kolaydır.

Nar

Antisiyoninler cildinizde kırışıklıkların oluşmasını geciktirir ve önler. Aynı zamanda içerdiği C vitaminiyle cildinizi dış etkenlere karşı korumalı hale getirir. Antioksidan mı? Narda koca bir antioksidan ordusu sizi bekliyor! Nar cildi güzelleştirir, cilt hasarını azaltmaya yardımcı olur.

Çikolata

Mmmm. Olsada yesek. Çikolatanın içinde bulunan flavonoidler cildinizi güneş ışığının yıpratıcı etkilerinden korurken, dolaşımı hızlandırarak cildinizin; taze, diri ve genç kalmasını destekler. Çikolata aynı zamanda mutluluk hormonu da salgılattığından zevkli bir tüketimi vardır.

Avokado

E vitamini deyince aklınıza ne geliyor? Benim aklıma hep cilt güzelliği gelir. Çünkü sabundan tutunda, cildimize uyguladığımız bir çok üründe “E vitaminli” yazar. E vitamini Avokadoda bul miktarda bulunur.. Peki nedir E vitaminin faydaları?

 • Kan dolaşımını güçlendirerek cilde tazelik, dirilik ve parlaklık katar.
 • Biyolojik bir antioksidandır, serbest radikallerin cildimize verdiği zararı minimize eder.
 • Damar hastalıklarını önler. Bacaklarınızda veya vücudunuzun herhangi bir yerinde ödem toplanmasını önlemede büyük yardımcıdır.
 • Yaraların geçtikten sonra iz bırakma ihtimalini azaltır.
 • Cilde sağlık aşılar.
 • Toksinlere karşı koruma sağlayarak, yabancı maddelerin cildimize vereceği hasarları azaltır.

Sarımsak

Sarımsak mı? “Sarımsağın güzellikle ne alakası var ki?” diye şaşırdıysanız hiç de haksız değilsiniz. Çünkü sarımsağın cilt güzelliğine doğrudan bir etkisi yok. Ancak konunun başını okuduysanız orda demiştik ki, “Hastalıklar vücudunuzda bir takım hasarlar bırakır ve ilaçlarla birleşince bu cilt sağlığını ve güzelliğini etkiler.”

İşte sarımsak burada bize lazım. Müthiş bir mikrop savar olan, kollestrolü düşüren ve sakinleştiren hatta kanserin bazı tiplerini bile önleyen sarımsak, sizi hastalıklardan uzak tutmaya yardımcı olarak, cildinizin hasara uğramasını önler.