• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Lekelerini Nasıl Önlemek Gerekir?

  • 1

Cilt sorunları, yetişkinden çocuğa hemen hemen her yaş ve cinsiyete sahip birçok insanı yakından ilgilendirmektedir. Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte artış gösteren cilt lekesi unsurları, güneş lekelerinin yanı sıra, akneler, yaşlılık, çil belirtileri, doğuştan gelen lekeler, gebelik lekeleri olarak sınıflandırılabilir. Cilt lekelerinden kurtulmak ve gelişiminin önüne geçmek adına önemli detayları bilmeniz yararlı olacaktır.

Cilt Lekeleri Oluşumu

Ciltteki renk değişimleri sonucu ortaya çıkan cilt lekeleri, cilt lekesinin oluştuğu bölgede oluşan ve çoğalan melanin pigmentleriyle birlikte kendisini göstermektedir. Melaninin yoğun olduğu bölgelerde lekeler ortaya çıkmakta ve belirli oranda rahatsızlıklar yaratmaktadır. Cilt lekelerinin neden oluştuğu soruna değineceksek eğer; kalıtsal faktörlerin yanı sıra solaryum benzeri bronzlaşma çeşitleri, kullanılan ilaç ve bazı kimyasal içeriğe sahip madde unsurlar ve aşırı güneş ışığında kalınması gösterilebilir.

Vücudumuzun her bölgesinde ortaya çıkabilecek cilt lekeleri, hassas ciltlerin güneş altında uzun süre kalmasıyla birlikte kahverengi olarak kendisini gösterebilir. Ultraviyole ışınlarının da ileri seviyelerde cilt lekelerine olumsuz etkisi bilinmektedir. Cilt üzerine direkt olarak etki etmesi sebebiyle lekelerin oluştuğunu ve cilt lekeleri nedir? Sorularına cevap olduğunu hatırlatma fayda vardır diye düşünüyoruz.

Cilt Lekelerinden Kurtulma Yöntemleri

Bitkisel yöntemler ve maske kürleri, cilt lekelerinden korunmak adına oldukça faydalıdır. Doğal ve kimyasal içermeyecek bu seçeneklerden yararlanabilir ve cildinizi koruyabilirsiniz. Mezoterapi, lazer uygulamaları, asit içerikli kimyasal ürün kullanımları, kimyasal peeling yöntemleri cilt lekelerinden kurtulmaya örnek olarak gösterilebilir.

  • Vitaminler; Yemeklerinizde besin takviyesi olarak ya da ilaç olarak kullanabileceğiniz A,E ve C vitaminleri, cilt sağlığınızı olumlu bir ivmeye sokacaktır. Güneş lekelerinin giderek açılacağına ve parlak bir görünüm kazanacağınıza emin olabilirsiniz. Bitkisel yağlar, doğal bakım kürleri ve cilt maskelerini de deneyebilir ve cildinizi zararlı oluşumlardan koruyabilirsiniz.
  • Limon Maskesi Tarifi; Kaynar suyun içerisine maydanozunuzu doğradıktan sonra atmalı ve 15 dakikalık bir kaynama sonrası soğumasına bekledikten sonra süzme işlemini gerçekleştiriniz. Daha sonra ekleyeceğiniz 5 yemek kaşığı kadar limon suyu sonrasında cildinize sürmek adına pamuk kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda, Cilt lekelerini nasıl önlemek gerekir? Sorularına cevap verdiğimizi düşünüyor ve cildinizin sağlıklı bir konuma gelmesini temenni ediyoruz.