• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Güzelliğini Artıran Doğal İçecek: Maden Suyu

maden suyunun faydaları
  • 1

Bir çoğumuz güzelliği kremlerde ve pahalı maskelerde aramaya alıştık. Bunu yaparken çoğu güzellik ürününün tamamiyle doğal bileşenler içerdiğini unutuyoruz. Tüm mucizeler doğadan gelirken, güzelliği artıran yollarda doğadan geçmez mi? Bunun örneklerinden biri de Maden Suyu. Bu bol mineralli mucize suyun vücudunuza bir çok faydası bulunmakta. Bu makalede tüm bu faydaları, kullanım tavsiyelerini ve uyarıları bulacaksınız.

Normal İçme Suyu da Mineralli Değil Mi?

Evet mineralli. Normal içme suyunda da bir çok mineral bulunur. Ancak bir maden suyunda, normal içme suyundan genellikle en az 4 kat daha fazla mineral bulunmaktadır.

Maden Suyunun Cilt Güzelliğine Ne Tür Katkıları Var?

Maden suyu güzelleştiriyor! Maden suyu yüzünüzü gençleştirmede, uzun süreli kullanımlarda gözle görülür etkiler yapıyor. Cilt güzelliğine yaptığı etkiler kısaca:

  • Kırışıklıkların oluşum hızını yavaşlatır.
  • Cildi prüzsüzleştirerek güzel bir ten görünümü oluşturur.
  • Özellikle sivilce problemleri ile boğuşanlar için mükemmel bir temizleyicidir. İçmekten çekinmeyin, sivilce problemlerinizde gözle görülür azalma sağlayabilir. (Cilt problemleri olan ve ciddi sivilce sorunları yaşayanların çok geç olmadan bir cildiye uzmanına gitmeleri şiddetle tavsiye olunur!)
  • Cildin yorgun ve sarkık görünümünü azaltır ve dirilik kazandırır.

Maden Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Biliyor musunuz, Avrupa’da bir kişi yılda 150 litrenin üzerinde maden suyu içiyor. Ancak bu oran Türkiye’de 3 litreyi zor buluyor. Bizden 50 kat daha fazla maden suyu tüketiyor olmalarının bir sebebi var: Maden suyundan fışkıran sağlık!

Dişleri Güçlendirir

Maden suyu içerdiği florür ve kalsiyum ile dişlerinize tam ihtiyacı olanı vermiş oluyor. Ayrıca dişlerin daha temiz görünmesini de sağlıyor. Sağlıklı dişler için bu minerallere oldukça ihtiyacınız var aksi takdir de diş ve diş eti problemleri kaçınılmaz. Bu problemlerden uzak durabilmek için maden suyu gibi yararlı mineral bulunduran içeceklerden tüketmenizi tavsiye ederiz.

Böbrek Sağlığını Artırır ve Taş Oluşumunu Engellemeye Yardımcı Olur

Maden suyu böbrek taşı oluşumunu yavaşlatır. Böbrek taşı oluşumunu engellemede en büyük silahınız bol sıvı tüketmektir. Aşırı maden suyu tüketimi böbrek taşına neden olabileceği gibi, yeterli miktarda tüketilmesi böbreklerinizin sağlığıını artıracaktır. Böbreklerinize daha iyi bakmak için tuzu elden geldiğince azaltıp yeterli seviyede su ve maden suyu içmeye özen gösteriniz.

Bazı maden suları, taş oluşmuş kişilerde bile faydalı olabiliyor. Bu maden sularının sodyum miktarı çok düşük olmakla birlikte kum ve böbrek taşını bir kaç gün içerisinde eritebiliyor. Ancak her maden suyu böyle değil ve taş oluşumunu daha da kötü hale getirebilir lütfen böbrek sorunlarında önce doktor tavsiyesine başvurunuz.

Taş düşürmeye iyi gelen maden suları için başvurabileceğiniz kaynak:  Wikipedia

Hazmı Kolaylaştırır ve Mideyi Rahatlatır

Midenizi yormadan, hazmınızı kolaylaştırarak tuhaf mide ekşimelerinden kaçınmak için yemeklerden sonra içeceğiniz 1 bardak maden suyu yeterli olacaktır.

Osteoporozu (Kemik erimesi) Önleyen Bol Mineralli Su

Kemik erimesinin sebeplerinden biri de yetersiz mineral alımı. Kemiklerinizi mineral açısından beslemek, onlara ihtiyacı olan besini vermek orta ve ileri yaşlarda karşılaşabileceğiniz osteoporoz riskini azaltacaktır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Maden suyu ile kilo veren insanları mutlaka duymuşsunuzdur. Maden suyu yemeklerden 1 saat kadar önce tüketildiğinde kilo vermenizi kolaylaştırıcı etki yapar. Uzman bir diyetisyene danışıp diyetinize mutlaka maden suyu ekleyin! Ancak dikkat edin! Maden suyunun doğrudan bir zayıflatma etkisi yoktur ve fazladan tüketildiğinde safra kesesi ve böbrekte problemlere neden olabilir.

Kalp Damar Hastalıklarından Korur

Bazı kalp damar hastalıkları magnezyum kıtlığından doğar. Magnezyum minerali maden sularında bolca bulunmaktadır. Kalp damar sağlığınıza pozitif bir etki için maden suyu iyi bir seçim.

Mineral Desteği

Vücuda gerekli olan mineral desteği ile sinir hücrelerinizin sağlıklı çalışmasından tutunda bağırsaklarınızın normal bir molarite seviyesinde olmasına kadar sayısız fayda sağlar.

Lütfen Dikkat!

Özellikle yüksek tansiyon problemi olanların düzenli maden suyu tüketmeye başlamadan önce MUTLAKA doktor tavsiyesine ihtiyacı vardır. Maden suyu içerdiği mineral yoğunluğu dolayısıyla aşırı kullanımda sağlık sorunlarına yol açabilir. Lütfen doktor tavsiyesi üzerinde maden suyu tüketimi yapmayınız.

Kaç Tane Maden Suyu İçebilirim?

Cam şişelerde satılan maden sularından bir diyetisyenin vücudunuza özel olarak tavsiye ettiğinden fazla tüketmeyiniz. Ben kişisel olarak günde 1 tane içiyorum ve şimdiye kadar hiç bir zararını görmedim. Ancak herhangi bir böbrek ve tansiyon problemim yok. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

O halde sağlık ve güzellik için, haydi 1 tane maden suyu açalım!

E-mail adresinize bu konuyla alakalı içerikler göndermemizi ister misiniz? Hemen sitemize abone olun, yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun!