• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cildin Erken Yaşlanmasının Nedenleri Nelerdir?

  • 1

Kadınların en büyük sorunlarından biri de cilt yaşlanmasıdır. Bunun birçok nedeni olmakla birlikte cildin erken yaşlanmasının en önemli nedenleri arasında güneş etkilerinin ultraviyole ışınları görülmektedir. İlerleyen yaşlarda cildin elastikiyetini sağlayan yağ dokuları ve nem tutma kapasiteleri azalıyor. Bu da ciltte kırışıklıklara, sarkmalara ve mat görüntülere neden oluyor.

Cilt yaşlanmalarının en önemli nedenleri arasında güneş ışınlarını sayıyoruz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta sadece yaz aylarındaki güneş ışınları değil aynı zamanda kış aylarındaki güneş ışınları da cildin erken yaşlanmasına neden oluyor.

Hanımlar genellikle yaz aylarında cildini güneş ışınlarına karşı korumak için önlem alıyor, ancak kış aylarında bu önlemler en aza iniyor. Aslında bu son derece yanlış bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kış güneşi de cildin yıpranmasına ve nem dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.

Cildimizin Sağlıklı Olması İçin Neler Yapmalıyız?

Cildimizin Sağlıklı görünmesi için neler yapmalıyız sorusunda ilk akla gelen cevap düzenli cilt bakımı oluyor. Ancak cilt bakımı için birçok farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan biri de vücudumuzun genel sağlığına dikkat etmek gerekiyor. Örnek vermek gerekirse kansızlık, vitamin ve demir eksikliği gibi sorunlar direkt olarak ciltte kırışıklığa ve solukluğa neden olabiliyor.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte ciltteki ter ve yağ bezleri ile kıl kökleri, sinirler ve damarlarda işlevsel olarak bir gerileme yaşanıyor. Ciltte daha az nemlilik ve daha az yağlanma olduğu için kuruluk ve sonrasında cildin yaşlanması ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmek için ise cildinize uygun, sağlık bakanlığı onaylı cilt nemlendiricileri kullanmak gerekiyor.

Cildin yaşlanması ve kırışmasındaki en büyük etken ise makyaj malzemeleri oluyor. Cildin gözeneklerini tıkayan ve nefes almasını engelleyen kapatıcılar cilde oldukça fazla zarar veriyor. Bunun önüne geçmek için ise her akşam makyajın temizlenmesi, cilt bakımının yapılması ve cildin nemlendirilmesi gerekiyor.

Cilt yaşlanmasının nedenleri arasında sayılabilecek diğer bir neden ise çok sıcak suyla cildimizi temizlemek… Çok fazla sıcak su cildin kurumasına ve doğal nemin kaybolmasına neden olacaktır. Bu yüzden de hem yaz aylarında hem de kış aylarında ılık su ile temizlenmek en doğru tercih olacaktır.