• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cildi Besleyip Canlandıran Muz Maskesi Tarifleri

muz
  • 1

Muzun vücut sağlığımıza olduğu gibi, cilt sağlığımıza da önemli faydaları bulunmaktadır. Sürekli değişim içinde olan cildimiz ve sürekli makyaj yapan kadınların ciltleri normal ciltlerden biraz daha fazla yıpranmış ve yorgun olmaktadır. Muz maskesi, özellikle cildi dinlendirmek, tamir sürecine destek olmak ve yorgun cildi canlandırmak için gereklidir.

Uyarı: Aşağıda verilen muz maskesi tariflerinde yer alan besinler cildinizde alerjiye neden olabilir. Cildinizin bu besinlere alerjisi olup olmadığını anlamak için karışımı hazırladıktan sonra bileğinize biraz sürerek test edebilirsiniz.

Muz, cildi temiz ve yumuşak tutmak için en etkili meyvelerden biridir. Cildinizi temizler ve pamuk gibi yumuşak bir dokuya sahip olmanıza yardımcı olur. Muzun kabuğu da cilde çok faydalıdır. Yüzünüzde oluşan akne ve sivilcelere muz kabuğunu sürebilirsiniz. Aynı zamanda cildinizde oluşan lekelere iyi gelir. Diş ve diş kemiği sağlığı açısından da oldukça faydalı olan muz, sağlık açısından ideal bir besindir.

Muz Maskesi Tarifleri
1. Dinlendirici Muz Maskesi

Bir adet muzu ince halkalar şeklinde kesin. Kestiğiniz muzları, yüzünüze yerleştirin. (Göz kapaklarınız dâhil.) 15 dakika kadar yüzünüzde beklettiğiniz muzları, yüzünüzden alabilirsiniz. Daha sonra yüzünüzü güzelce yıkayıp durulayın. Yüzünüzdeki tazeliği hemen fark edeceksiniz. İsteğe bağlı olarak muz maskesinden sonra küçük buz kalıplarıyla yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Uygulanan muz maskesinden sonra, daha iyi bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

2. Besleyici Muz Maskesi

Malzemeler

  • 1 adet muz
  • 1 tatlı kaşığı kaymak

Cildinizin beslenmesini istiyorsanız bu maskeyi de deneyebilirsiniz. İki malzemeyi de püre halini alana kadar güzelce karıştırın ve yüzünüze sürün. 15-20 dakika yüzünüzde beklettiğiniz karışımı ılık su yardımıyla durulayın. Bu maskeyi 4-5 günde bir uygulayabilirsiniz. Cildinizi beslemeye yetecektir.

Alakalı: Saç Dökülmesine Karşı Muz Maskesi

3. Kuru Ciltler için Muz Maskesi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı bal
  • Yarım muz

Cildinizin çok kuru olmasından şikâyet ediyorsanız, bu maskemiz cildinizin kuruluğunu gidermenize yardımcı olacaktır. 2 yemek kaşığı yoğurdu, 1 çay kaşığı balı ve 1 muzun yarısını bir kapta iyice ezerek karıştırın. Karışım hazır olduğunda yüzünüze güzelce yedirin. Bu maskeyi 15 dakika yüzünüzde tuttuktan sonra yıkayabilirsiniz. Haftada bir kere uygulamanız yeterli olacaktır. Cildinizin kuruluğunun azaldığını ve daha nemli bir cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz.

4. Yorgun Ciltler için Canlandırıcı Muz Maskesi

Malzemeler

  • 1 adet muz
  • 1-2 damla Hindistancevizi yağı

Cildiniz makyajdan ve hava değişimlerinden dolayı fazla mı yorgun düştü? Hemen size çözüm ipuçlarını sunalım. 1 adet muzu püre haline getirin ve üzerine 1-2 damla Hindistancevizi yağı ekleyin. Yüzünüze iyice yedirene kadar masaj yaparak sürmeye devam edin. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ıslak bir pamuk yardımıyla temizleyin. 5 dakika daha bekleyip bol suyla durulayın. Cildinizdeki rahatlamayı maskeye başladığınız anda hissedeceksiniz. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Alakalı: Canlandırıcı Salatalık Maskesi

Kaynak:

Muzun Cilde Faydaları


ETİKETLER