• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çiğ Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

  • 1

Çiğ gıda tüketimi giderek artmaya başladığı şu günlerde bu yazıyı sizinle paylaşmak istedim. Genel anlamda çiğ tüketime yönlendirilme, tavsiye artmaya başladı. Sebzelerin çiğ tüketilmesi sağlık açısından daha faydalı olabilir. Fakat bazı sebzeler kesinlikle çiğ tüketilmemesi gerekir. Peki, hangi gıdalar çiğ tüketilmemeli? Çiğ tüketilmemesi gereken gıdalar!

Patates

Elbette bütün çiğ patateslerin zararı var diye bir şey yok. Fakat patatesin olgunlaşmaması, güneş ışığına maruz kalması, yarım patatesler solanin maddesi içerdiği için sağlığımızı kötü yönde etkiliyor.

Özellikle patates yeşil rengine dönerse, morarırsa, tüketilmemelidir. Eğer ki tüketilirse, kusma, baş dönmesi, bayılma, ishal gibi ufak hastalıklar felce kadar götürebilir.

Barbunya

Sağlıklı olmasına rağmen yanlış tüketim yapıldığında sağlığa tehlike yaratacak gıdalardan biride barbunya oluyor. Kırmızı fasulye olarak da bilinen barbunya, lif, antioksidan ve protein içermektedir. Çiğ fasulye zehirlenmeye neden olabilir. Bunu ortadan kaldırmak adına en az 10 dakika boyunca haşlanması gerekir.

Sosis

Sosis aslen yapay bir gıda olduğu için pişirilerek yemesinde fayda var. Yarı pişirilmiş sosisli sandviçler, pişmemiş sosisler tehlikeli gıdalar arasında yer alır. Çünkü içeriğinde listeria bakterisi mevcut bulunuyor. Bu tehlikeli bakteri sindirim sistemini bozarak, zehirlenmeye yol açar. Bunun önüne geçmek için sosisleri mutlaka pişirerek tüketmeye özen gösterin.

Ravent

Ravent bitkisini bilenler çiğ tüketilmemesi gerektiğini de iyi biliyordur. Aslen çiğ tüketilmemesi gereken ravent yaprağı olup, tüketilmesi halinde oksalik asit nedeni ile zehirlenme meydana gelebilir.

Acı Badem

Çarşıdan, marketten alarak tükettiğimiz bademler tatlı badem olarak bilinir. Bunlar oldukça sağlıklı ve severek tükettiğimiz badem çeşididir. Fakat diğer bir yandan da acı bademler vardır. Bunlar satışı yapılmayıp, bağ, bahçe arazisinde badem yetişenler tarafından tüketimi yapılmaması gerekir. Acı bademin, acı ve dili uyuşturan bir tadı vardır. Genel olarak tıp için kullanılır. İçeriğinde tehlikeli hidrojen sinyanür mevcut olduğu için hidrovciyanik asit içerir. Yetişkin bir kişi bu acı bademden 70 adet tüketirse hayatının sonlanmasına neden olur.

Not: Tükettiğimiz gıdaların çiğ yenilip, yenilmeyeceğini araştırmadan kulaktan dolma bilgiler ile tüketilmemesi gerekir.