• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çarpık Ayak Sendromu Nedir?

  • 1

Çarpık ayak anne karnındayken ortaya çıkan ve hemen doğum sonrası tedavi edilebilecek bir rahatsızlıktır. Hemen doğumdan sonra 7 gün ile 15. Günde tedaviye başlanmalıdır.

Çarpık ayak anne karnında iken tespit edilebilen bir hastalıktır. Doğumsal bir hastalık olarak bilinen çarpık ayak sendromu hemen hemen karşımıza çıkan problemlerden bir tanesidir. Çarpık ayak bazı çocuklarda tek ayakta olur, bazılarında ise ikisinde birden rastlanabilir. Tek ayak olduğunda diğer ayağa doğru dönük dururken, iki ayak olduğunda ayaklar içe doğru basar.

Bu hastalık daha çok erkek çocuklarda görülmektedir. Nedeni bilinmeyen hastalık erken tedaviye başlanması ile bebeğin ayağı düzelir. Tedaviye geç kalınma durumunda alçı ile düzeltme yöntemi kullanılır. Fakat buda daha uzun bir süreç kapsar. Tedavi edilmediğinde ise kemikler bozuk vaziyette büyümeye devam eder.

Çarpık Ayak Sendromu Nedeni

Tam olarak nedeni belli olmayan hastalık, her 1000 çocuktan birkaçında rastlanabiliyor. Eskiden doktorlar buna teşhis olarak anne karnında sıkışmadan kaynaklandığını belirtmiş. Fakat esas olarak nörolojik ve damarsal olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir.

Çarpık Ayak Tedavi Yöntemleri

Genel olarak çarpık ayak tedavisi ya hemen doğum sonrası yapılıyor ya da ilerleyen zamanda alçı içinde tutularak kemiklerin daha sağlıklı kaynaması sağlanıyor. Sonuç tam olarak alınmasa da sağlıklı bir ayak gibi yürümesi sağlanır.

Tabi bu süreç oldukça endişeli geçse de sabırlı olmak çok önemli. Anne karnında tespit edilmesi durumunda sizde hemen tedaviye başlarsanız daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

Çarpık Ayak Nasıl Teşhis Edilir?

Çarpık ayak anne karnında iken ultrasonografi sayesinde görülebilir. Bu durumda anında doğum sonrası tedavi başlanır. Ultrasonografi de tespit edilmedi ise doğum sonrası bebeğin ayaklarının duruşundan da çarpık ayak teşhisi konulabilir.  Tek ayakta var ise diğer ayağa doğru eğimi vardır. Eğer iki ayakta da mevcut ise her iki ayak içe doğru dönük olup düz bir şekilde durmamaktadır. Bu durumu tespit etmiş seniz hemen doktora başvurarak tedavi yöntemlerini konuşarak çarpık ayak sendromundan bebeğinizi kurtarabilirsiniz.