• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Canlı ve Işıltılı Gözler İçin Doğal Reçeteler

  • 1

Yüz güzelliği içinde yer alan en önemli uzuvlarımızdan birisi gözlerimizdir. Gözlerimizin görünüşü yüzümüzdeki etkinin de bir anda değişimine neden olabilir. Bu bakımdan göz bakımı önemlidir. Canlı ve ışıltılı gözler için doğal reçeteler olarak yazımızda bunlarla ilgili sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Gözlerimizin görünümünü etkileyen pek çok faktörler bulunmaktadır. Gözlerimiz bazen rahatsız olabilir, gözlerimizde kuruluk olabilir, ya da gözlerimizde kırışıklar olabilir. Gözlerimizin kötü görünmesine neden olan durumlar iyi tespit edilerek etkili göz bakımı bu şekilde yapılabilir ve böylece daha etkili ve bakımlı, göz alıcı gözlere sahip olabiliriz. Sizlere saymış olduğumuz durumlarda neler yapılabilir bunları anlatmaya çalışacağız:

Kuruyan Gözler İçin Yapılabilecekler

Gözlerinizin kötü görünmesine neden olan sorunlardan en sık olanı kuruyan gözlerdir. Kuruyan gözler için yapılacaklar için şunları söyleyebiliriz: Gözlerinizde kuruluk ve kanlanma varsa öncelikli olarak doğru bir şekilde beslenmeniz gerekir. Yanlış beslenme ve yeterli olmayan vitaminleri almanız cildinizde kuruluk hissi oluşturabilir. Gözlerinizdeki kuruluğu önlemek için keten tohumu somon ve ton balığı gibi besinler tüketebilirsiniz. Avokado içerisindeki sağlıklı yağlar bakımından zengin olduğu için göz kuruluğuna da iyi gelebilir. Trans yağlar yerine sağlıklı olan zeytinyağı ve Hindistan cevizi gibi yağları kullanabilirsiniz. Su tüketimine çok önem verin. Tuzu çok fazla tüketmekten kaçının. Evde doğal yağlardan göz damlası yaparak bunu her gün gözlerimize kullanıp gözlerimizin su dengesini koruyabilir ve böylece gözlerimizdeki kuruluğu önleyebiliriz.

Göz Kırışıklarını Önlemek İçin Yapabilecekleriniz

Gözlerimizin derisi çok hassas olduğu için ilk kırışıklıklar gözlerimizim köşelerinde yer alan derilerde oluşur. Bunun nedeni yaşlanmaya bağlı etkiler dışında sağlıksız şekilde beslenmeden de kaynaklanmaktadır. Göz çevresindeki kırışıklardan kurtulma yolları olarak bir takım şeyler yapabilirsiniz. Örneğin bunun için yapmanız gereken şey sağlıksız yiyeceklerden uzak durarak sağlıklı yiyeceklerle beslenmektir. Böylece sağlıklı bir şekilde beslenerek vücudunuzun sağlığını koruduğunuz gibi gözlerinizin de sağlığını koruyarak kırışıkları da önleyebilirsiniz.         Bunlar dışında doğal bitkisel yağları da göz çevresi için kullanabilirsiniz. Jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı, kuşburnu ve badem yağı gibi yağlar göz çevresindeki kırışıklıklara iyi gelen yağlar içinde yer almaktadır.