• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Boyalı Saçlar için 10 Bakım İpucu

boyalı saç
 • 1

Saçlarımızı boyanın zararlı etkisini göze alarak boyuyoruz, emek veriyor para harcıyoruz ancak sonu hep aynı bitiyor. Saç rengi beklemediğimiz bir hızda açılıyor, dipler zaten hemen kendini belli ediyor, parlaklık ve o güzel canlı renk soluyor ve aynı işlemi tekrarlamak zorunda kalıyoruz. Peki, size boyalı saçları çok daha güzel gösterecek ve aynı zamanda boyanın daha uzun kalmasını sağlayacak bakım ipuçlarından bahsetsek? Merak ettiniz değil mi? Saç bakım uzmanları boyalı saç bakımını sizin için açıkladı, okumaya devam edin.

 1. Nem Kaybı Boyayı Etkiliyor

Saçların nemsiz olması sonucunda hem görünüş olarak solgun ve renksiz bir duruş hâkim oluyor hem de saç sağlığı zayıflıyor. Peki kuru saçlarda boya nasıl zayıflıyor?

Saç boyası saçlarınızı daha geçirgen hale getirebilir. Bu da saçlardaki nem kaybını daha kolay hale getirir. Yani saçlarınızı her yıkadığınızda normalden daha fazla nem kaybedersiniz ve bu da saç boyasının yapısının bozulmasına neden olur. Saç uzmanları, uzun süre güzel görünen saç boyası için saçların iyi nemlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

 1. Sıcak Suya Maruz Kalmayın

Pantene saç bakım uzmanı Thomas, “Duş esnasında saçlara temas eden su ne kadar sıcaksa, boya o kadar daha hızlı akıyor” diyor. Boyanın formunu çabuk kaybetmemesi için ılık suyu tercih etmelisiniz. Yüksek sıcaklıkta su aynı zamanda nem kaybını da artırdığı için iki yönlü bir negatif etkisi olacağını da unutmamak lazım.

 1. Boyalı Saçlar için Özel Şampuan

Birçok şampuan markası boyalı saçlara özel şampuan üretir. Bu tarz şampuanlar saçlarınızdaki boyanın yapısını muhafaza etmesini desteklemek ile birlikte boyaya parlaklık ve canlılıkta katar. Kozmetik bölümlerinde bulabileceğiniz bazı boyalı saç şampuanları ve fiyatları şöyle:

 • Kerastase Reflection Chroma – Renk Koruyucu Şampuan: 50 tl
 • Loreal Vitamino Color – Renk Koruyucu Şampuan: 60 tl
 • Dove Boyalı Saçlar için Renk Koruyucu Şampuan: 7 tl
 • Head&Shoulders Kepek Önleyici – Boyalı Saçlara Özel: 14 tl
 1. Isı ile Şekil Verirken Dikkat

Sıcak su maddesinde belirtmiştik. Saçlarımızı sıcağa maruz bıraktıkça saç boyası hasar görür ve renk kaybeder. Isılı aletleri kullanarak saçlarınızı sık şekillendiriyorsanız, saç boyanız çok daha çabuk yıpranacaktır. Çünkü hem ısı esnasında zarar görür hem de sonrasında nem kaybı nedeniyle daha kolay kaybolacaktır.

Kozmetik marketlerde bulabileceğiniz ısı korumalı saç spreylerinden satıl almanız bu durumu engellemenize yardımcı olur. Loreal, Gliss ve Nelly gibi markaların ısı korumalı saç spreylerinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

 1. Sık Renk Değişimleri Kalıcılığı Azaltır

Boya rengini sık değiştirmek saçlarınızdaki kalıcılık oranını ve saç sağlığını azaltacaktır. Kuaförler sık sık saç rengi değişimi sonucunda saç boyasının kalıcılığını kaybettiğini söylüyor. Uzun süre aynı rengi kullanmak, o rengin zamanla saçlarınızdaki en güzel tona ulaşmasını sağlayacaktır.

 1. Boyadıktan Sonra 48 Saat

Saç boyasının saçınıza oturması ve pigmentlerin tam olarak saçınıza yapışması için boyadıktan sonra saçınızı 48 saat yıkamamanız tavsiye ediliyor. Saç boyanızın saça daha iyi adapte olması için yıkamadan önce biraz süre tanımak mantıklı.

 1. Sülfat ve Tuz İçeren Ürünlerden Kaçının

Sülfatlar boyanın saçlarınızdan çok daha kolay akmasına neden olur. Bir saç ürünü kullandıktan sonra boyanız ilk yıkamada 1 ton renk kaybettiyse sebebi sülfat veya tuz içeren o ürün olabilir. Boyalı saçlar için saç ürünü alırken mutlaka içeriğini kontrol ediniz veya güzellik danışmanına ürün içeriğini sorunuz.

 1. Kızıl Tonlar Çok Kolay Kaybolur

Unutmayın, kızıl tonlar moleküllerinin farklılığı sebebiyle çok daha kolay akar ve kaybolur. Bu nedenle saç boyası seçiminizi kızıl tonlarda yaparken, daha doğal bir yoğunlukta olmasına dikkat ediniz. Kızıl boyalı saçların bakımı diğer renklere göre daha zordur.

 1. Kuaförünüz Hangi Ürünü Kullanıyor?

Eğer saçlarınızı kuaförde boyatıyorsanız kullanılan boyanın özelliklerini sorun. Boyanın saçı nemlendirme özelliği var mı? Saçları besleyici mi? Hacim ve parlaklık katıyor mu? Belki sorun sizin bakımınızda değil kullanılan boyadadır.

 1. Boyadan Önce Derinlemesine Temizlik

Saçları derinlemesine temizleyen şampuanları tam boyama öncesinde tercih etmenizi tavsiye ederiz. Saçlarda kalan saç ürünü, kimyasal veya kir boyanın kalıcılığını azalttığı gibi bazı kısımların daha farklı görünmesine yol açabilir. Saçlarınızı boya öncesi derinlemesine temizlemek ve bolca durulamak, boyanın oturacağı sorunsuz bir saç için önemlidir.


ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI
 • Yasemin
  2 sene önce

  Boyalı saçlar için MASKEEEEE:

  Saç kremi 1 yemek kaşığı
  Gliserin 1 çay kaşığı
  B5 vitamini 1 çay kaşığı
  Keratin 1 çay kaşığı
  E vitamini 1 çay kaşığı
  Hindistan cevizi yağı 1 tatlı kaşığı

  Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bir fırça yardımıyla saç diplerinizden başlayarak boya sürer gibi sürün. Saçta sürülmemiş yer kalmayacak şekilde kalan malzemeyi tüm saça sürün. Parmaklarınızla ovalayarak iyice yedirin. Saçınızı varsa bone yok ise kadın yaratıcılığına bağlı bir biçimde poşetle güzelce hava almayacak biçimde sarın.. Durulayınnn

  DENEYİNNN BENCE :D

  6