• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Blenderden Geçirilmemesi Gereken Gıdalar

  • 1

Blender çıktığı zamandan beri hayatımızı kolaylaştıran küçük ev aletlerinden bir tanesi oldu. Adeta mutfakta yardımcımız olan blenderden geçirilmemesi gereken yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz? Eskiden çorbaları, ezmeleri blender yerine süzgeçten geçirerek hazırlardık. Böylesi daha da sağlıklı idi tabii ki. Fakat blender çıktığından beri daha pratik olması adına blenderden geçiriyoruz. Fakat bazı yiyecekler blenderden geçirilmemesi gerekiyor. Blenderden geçirilmemesi gereken yiyecekler neler?

Blender bazı yiyeceklerin vitamin ve minerallerinin ölmesine neden oluyor. Bu nedenle blenderden geçirmeden tüketmekte fayda var. Peki, bu ürünler neler?

Yeşil Yapraklı Sebze ve Meyveler

Yeşil yapraklı sebzeler lif oranı yüksek yiyecekler olduğu gibi meyvelerde de lif oranı yüksektir. Fakat blenderden geçirilen sebze ve meyvelerin vitamin ve mineralleri ölerek besin değeri düşmektedir.

Kurutulmuş Domates

Kuru domatesler genelde suyunu kaybettiği için deri şeklinde ince bir kıvam alırlar. Blenderden geçirilmesi imkansız olan domatesi ilk önce suda bekleterek yumuşamasını, sonrasında blenderden geçirilmesi gerekir.

Böylece blenderden kolay bir şekilde geçerek sıvı kıvamını alır ve yemeklerinize eşlik eder.

Patates

Herkesin severek çeşitli şekillerde tükettiği yiyeceklerimizden biri olan patatesin, püresini biliyorsunuzdur. Bu kıvamı alması için patateslerin haşlanma işleminden sonra ezilmesi için blender uygulanıyor. Fakat ünlü şefler tarafından patatesin nişastalı bir yapıya sahip olmasından dolayı blender işleminden sonra ağızda hoş bir tat bırakmadığı söylenmekte. Bunun yerine ezici aparatlar kullanabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil lifli bir yapıya sahiptir. Yemeklerde, çaylarda ve şifa bulmak için tükettiğimiz zencefil blenderden geçirildiğinde ipliksi bir kıvama ulaşır. Bu nedenle blenderden geçirilmesi tavsiye edilmez. Zencefilin doğranarak veya rendelenerek tüketilmesinde fayda var.

Dondurulmuş Meyveler

Dondurulmuş meyveler çözülmeden işlem görmesi gereken besinler arasında yer alır. Fakat blenderin bıçaklarının zarar görmesine neden olacaktır. Eğer ki çözme işlemi uygulayabiliyorsanız çözdürerek blenderden geçirme daha iyi olacak.

Fındık

Fındık, kahve çekirdeği ve buna benzer sert ürünler karıştırıcının bile zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle blender yaparsanız motoruna bile zarar verebilir. En doğrusu bu tarz sert yiyeceklerin öğütme makinesinden geçmesidir.