• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Biber Gazı Nedir Ve Kansere Yol Açar Mı?

Biber Gazı Nedir Ve Kansere Yol Açar Mı?
  • 1

Biber Gazı Nedir Ve Kansere Yol Açar Mı?BİBER GAZI NEDİR VE KANSERE YOL AÇAR MI?
Diğer adı göz yaşartıcı olarak bilinen biber gazı kişisel bir savunma aracı olarak halk arasında kullanılmaktadır.Acı biberlerden elde edilen “Oleoresin kapsikum” biber gazını bu denli güçlü kılan maddedir. Çok acı olan biberden çıkarılan yağ, bir takım işlemlerden geçerek arta kalan ana maddesidir. Genellikle sprey olarak kullanılır.Kişisel kullanım için kolaylaştırılmıştır.Ama toplu olaylarda genellikle tüpler şeklinde kullanılmaktadır.Biber gazı öldürücü olmayan silahlar bölümünde yerini almış, kanunen kullanılması kabul edilmiştir.5-6 metreye kadar etkilidir.Etkisi 2 saat sonra geçer.
Biber gazının etkileri
-Gözlerde yanma ve tahrişe sebep olan biber gazının temizlenmesi gözün kendisi yaşlanarak maddeyi dışarı atmasıyla olur.Su fayda etmeyecektir.Özel göz yıkama suları ve sabunlu suyla temizlenmelidir.
-Bazı kişilerde geçiçi olarak körliğe sebeb olmaktadır.1 saat gibi süren bu körlük geçicidir.
-Bibere karşı alerjisi olan kişilerde genellikle kızarıklık ve yara gibi cilt sorunları ile karşılaşılmaktadır.İçeriğindeki kapsium maddesi su ile temizlenen bir madde olmadığı için sabunlu su ve özel formüllü mendillerle temzilenmelidir.
-Biber gazına maruz kalan kişilerde solunum sorunu yaşanabilir.Yan etkisi olan biber gazı nefes borusunda şışkinlik yapıp nefes alısverişini zorlaştırır.Maruz kalan, yutan, fazla miktarda nefes alan kişi kesinlikle su içmemeli veya burnunu su ile temizlememelidir..

Biber gazı kansere yol açar mı?
Yapılan araştırmalar sonucunda böyle bir sonuca varılmadığı için kanser yapma riski diye bir görüş yoktur söylemez.


ETİKETLER