• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Beyaz Saçlara Mutfak Çözümleri

  • 1

Ak düşen saçlar, hanımların en büyük sorunlarından birisidir. Çoğu durumda yaş ilerlediğinde bazen de yaşanan sıkıcı travmalar nedeni ile saçlara düşen aklar, hanımların olduğundan ve hissettiğinden daha yaşlı görünmelerine neden olmaktadır. Yaş almakta sorun yoktur da ihtiyar görünüm canını sıkar hanımların. Bazen de kullanılmak zorunda kalınan ilaçlardır saçlara düşen akların nedeni.

Sebebi ne olursa olsun, saçlar belli bir oranın üzerinde beyazladığında artık bir çare aranır genellik-le. Genel olarak uygulanan yöntem ise kimyasal saç boyaları ile beyazları kapatmak olur. Ancak özellikle uzun kullanımlarda kimi zaman yaşanan alerjik reaksiyonlar başka bir yöntem aramaya iter insanı kimi zaman da saçlar uzun süreli kimyasal işlemlerden yıpranır ve kimyasal boyalar kullanılamaz olur artık o saç için. Akıllı hanımlar ise bu noktaya gelmeden bile kimyasal boya dışında bir çözüm arar beyaz saçlar için…..

Biz de işte o hanımlar için araştırmalar yaptık ve kimyasal saç boyaları yerine kullanılabilecek mutfak sırları aradık. Ve şimdi beyaz saçları kapatan mutfaktaki gizemli malzemeler ile nasıl uygulama yapacağınızı sizlerle paylaşacağız. Hazır mısınız?

Çay Kürü

Yapılması gereken çok basit. 3 çay poşeti 200 mililitre kaynar suda demlenir. Çayın ne kadar boyayıcı bir madde olduğunu hepimiz çaydanlıkların demliklerinden, çay kaşıklarında oluşan lekelerden biliyoruz zaten. Bu nedenle sağlıklı ve kolay bir tariftir beyazları kapatan çay kürü.

Demlenmiş çayın içine 1 yemek kaşığı biberiye ve 1 yemek kaşığı adaçayı ekleyin. Bu karışımı, tüm malzemeler suyun içindeyken bir gece bekletin. Süzdüğünüz suyu bir sprey şişesine doldurun.

Banyonun ardından saçlarınızı kurutun ve sprey şişesindeki su ile püskürterek iyice tekrar ıslatın. Bunu yaparken tabii saç diplerini ıslatmayı unutmayın. Başlangıçta bir fark olmadığını düşünebilirsiniz. Ana düzenli olarak her banyodan sonra yapacağınız bu uygulama ile saçlarınızdaki beyazlar kapanacaktır.

Patates Kürü

Evlerde sık sık patatesli yemekleri kızartmalar yapılır. Patatesli bir yemek yaptığınızda patatesin kabuklarını atıyor musunuz? Yapmayın, saç boyanızı atıyorsunuz demektir. Patates kabukları saçları boyamak için kullanabileceğiniz doğal bir malzemedir. Üstelik uygulaması da oldukça basit.

Soyduğunuz 5 – 6 patatesin kabuğunu bir su bardağı su ile ocağa alın. Önce yüksek ateşte suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynadıktan sonra altını kısın ve 15 – 20 dakika daha kaynatın. Soğumaya bırakın. Su soğuduğunda süzün, kabukları atın. Onlarla işimiz bitti. Süzülen suyu cam şişeye ya da kavanoza alın. Kesinlikle buzdolabında saklamayın, dışarıda beklesin eğer gerekiyorsa.

Saçınızın daha iyi kokmasını isterseniz suyun içine birkaç damla biberiye ya da lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Saçınızı şampuanınızla yıkayın. Son olarak yapılan patates suyunu saçlarınıza masaj yaparak yedirin, ama durulamayın. Saçınızı normal şekilde makine ile kurutun.

Bu beyazları kapatan patates kürü ile birkaç hafta içinde sonuç alacaksınız. Sabırlı olun.