• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bergamot Otu(Çayı) Ve Faydaları

  • 1

Bergamot otu (çayı) ve faydalarıBERGAMOT OTU(ÇAYI) VE FAYDALARI
Bergamot çayı bergamot bitkisinin kurutulmuş yapraklarından, tohumundan veya kabuğundan hazırlanan bir çaydır.Bergamot Otu yaklaşık 4 metre boyuna kadar uzayabilen ağaç şeklinde ve yaprakları uzun, koyu yeşil renginde, çiçekleri ise yapraklarına göre oldukça küçük ve beyaz renkli bir bitkidir. Bergamot Otunun Meyveleri ise küre şeklindedir ve şekli daha çok armut biçiminde yada daha çok limona benzer biçimde gelişmekte ve büyümektedir. Ülkemizde daha çok Adana , Mersin ve Hatay gibi Doğu Akdeniz kıyılarında yetişebilmektedir. Bergamot otunun meyve kabukları sıkılarak elde edilen bergamot esası çok değerlidir. Bu sıvı sıkıldığında yeşilimtırak sarı renginde güzel kokulu olsada tadı kokusu kadar tatlı değil aksine biraz acı tadındadır.Birçok çay ve ilaçlar olmak üzere onlarca maddeye hoş bir koku veren aromasıyla Bergamot Otu birçok alanda kullanılabilmektedir.
Bergamot çayının faydaları
-Stresi gidermeye,depresyon, gerginlik, korku ve stres duygularının yerine esenlik ve rahat bir ruh hali getirdiği bilinmektedir.
-Enerji verir.

-Vücuttaki suyu hapseder ve korur.

-Kalp hastalıklarına iyi gelir.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Cildi güzelleştirerek cilt sağlığına iyi gelir.
-sindirim sistemini güçlendirir ve kolay sindirime yardımcı olur.
-Kanser ve benzeri hastalıklarla savaşır.
-Gripal enfeksiyonlara ve soğuk algınlınğına iyi gelir.
Bergamot çayının hazırlanması
Bergamot bitkisinin yapraklarından, kabuğundan ve tohumundan çay yapılabilmektedir.Hazır poşet çaylarıda sıcak su bardağınıza koyup 3dk dinlendirirp tüketebilirsiniz. Ayrıca demleme süresi bitkinin hangi bölgesini kullandığınıza göre değişebilmektedir. Eğer Bergamotun tohumunu ya da kurutulmuş yapraklarını kullanıyorsanız demliğinize 2 çay kaşığı atabilirsiniz. Bergamot Otunun Kabuğunu kullanıyorsanız 1 çay kaşığı yeterli olacaktır. Bergamot çayınızı biraz daha tatlandırmak istiyorsanız çayınızın içine bal veya birkaç damla limon damlatabilirsiniz. Demleme süresini ne kadar uzun tutarsanız çay o kadar kuvvetli bir tada ve etkinliğe sahip olacaktır.

Bergamot otu (çayı) ve faydaları


ETİKETLER