• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bacak Kalınlaştırıcı Egzersizler – Resimli Anlatım

bacak kalınlaştırma
 • 1

Bacaklarınızın aşırı inceliği sizi rahatsız ediyor olabilir. Hem kadın hem erkeklerde bacak kalınlığı önemli bir etken. Aşırı ince bacaklar vücudunuzun fiziksel görünümünü etkileyip özgüven kaybına yol açabilmekte. Vücut bir bütün olduğundan, üst ve alt grupların belirli bir oran içerisinde olması güzelliğin ana faktörlerinden bir tanesidir. O halde gelin ince bacaklar için yapılabilecek geliştirme egzersizlerine ve beslenme ipuçlarına göz atalım.

Öncelikle Beslenme

Beslenme düzeninize dikkat ediyor muyum? Yeterli kalori alıyor muyum? Yeterli sıvı tüketiyor muyum? Bu soruların cevapları oldukça önemlidir. Eğer genel bir zayıflık probleminiz varsa her şeyden önce gidip bir hormon testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Böylece acaba az yemekten mi yoksa bir sağlık probleminden mi zayıf kaldığınızı anlarsınız.

Eğer doğru şekilde besleniyorsanız bacaklarınızı kalınlaştırmak için egzersiz yapmanız gerekecektir.

squat

Squad Egzersizi – Üst Bacak Kalınlaştırma

Üst bacak kalınlaştırma için (dizden yukarısı) Squat hareketleri mükemmeldir. Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi;

 • Omuz genişliğinde bacaklarınızı açın.
 • Dizlerinizi bükerek çömelmeye başlayın, ancak baldırlarınız yere paralel hale gelince durun ve bekleyin.
 • Belinizi bükmemeye dikkat edin.
 • Yavaşça kalkın.

Bu hareketi 3 set halinde, her sette 12 tekrar yapacak şekilde uygulayabilirsiniz. Belirli bir süre sonra (2-3 hafta sonra) elinize ağırlık alarak hareketi daha da zorlaştırabilirsiniz. Setler arası 40 saniye dinlenmeyi unutmayın.

Parmak Ucuna Yükselmek – Alt Bacak Kalınlaştırma 

Alt bacağı kalınlaştırmak için ise parmak ucuna yükselme hareketi çok etkilidir. Bu egzersizi yaptıktan sonra alt bacak kaslarınızda bir kasılma hissedersiniz.

ayak ucu

Yukarıda resimde gösterildiği gibi denge amaçlı önünüze bir sandalye alabilirsiniz. Ancak ben size bunu değil de ellerinize birer ağırlık alarak yapmanızı önereceğim.

 • Ayaklarınızı birbirine yaklaştırın,
 • Ellerinize gücünüze göre ağırlık alın,
 • Parmak ucunuza doğru yavaşça yükselip, yavaşça tekrar inin.
 • İndikten sonra dilerseniz topuklarınızın üstüne doğru da aynı hareketi yapabilirsiniz bu da alt bacağı geliştirecek bir harekettir.

10-12 tekrar ile 3 set halinde yapabilirsiniz. Setler arası 40 saniye dinlenmeyi unutmayın.

Bacaklarla birlikte kalça bölgesini şekillendirmek ve sıkılaştırmak için etkili ev egzersizleri arıyorsanız Buraya Tıklayınız.

Protein Almayı Unutmayın

Bacak kaslarınızın doğru bir şekilde gelişebilmesi ve emeklerinizin gelişim olarak karşılık bulabilmesi için günlük protein alımınıza dikkat edip; et, süt, yumurta ve baklagiller gibi protein içerikli besinlerden tüketmeye özen gösteriniz.

Beğendiyseniz, sitemize abone olmayı lütfen unutmayın!