• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ayakkabı Seçimi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

  • 1

Ayakkabılar giyimimize tamamlayan önemli parçalardan birisidir. Ayakkabı kullanmak sadece kombin tamamlamak için değil gerekli olduğu için de kullanılır. Giyimde gerekliliği açısından önemli yere sahip olan ayakkabı seçimi yaparken bilinmesi gerekenler olarak pek çok noktalar bulunmaktadır. Bunların neler olduğu konusunda yardım ve destek almak için sizlere bu makalemiz içerisinde yardımcı olmaya çalışacağız. Böylece ayakkabı seçiminde doğru tercih yapmanız çok daha kolay olacaktır. Nasıl ayakkabı seçilmesi gerektiği, hangi tür ayakkabıların ayaklar için daha uygun olduğu gibi ayakkabılarla ilgili bilinmesi gerekenler olarak pek çok farklı noktalara değineceğiz. Böylece sizlerin doğru ayakkabı seçiminde yardımcı olmaya çalışacağız.

Nasıl Ayakkabı Almalıyız?

Ayakkabı tercihine bulunurken bazı püf noktalarına  dikkat etmek gerekir. Doğru ayakkabı seçimi için dikkat etmeniz gereken belli başlı bazı noktalar şunlardır:

  • Ayakkabı seçerken kaliteli malzemelerden seçilmiş ayakkabı olmasına dikkat edin. Bu konuda deri malzemeden yapılmış ayakkabılar yazın terletmemesi, kışında üşütmemesi açısından idealdir.
  • Ayakkabı seçerken ne çok dar ne de bol ayakkabı alın. Tam ayağınıza uygun ayakkabı almaya çalışın.
  • Ayakkabı alırken ayakkabınızı mutlaka ayağınıza deneyin. Bazı ayakkabıların kalıpları farklı olduğu için numara farkları olabilir.
  • Ortepedik ayakkabılar ayak sağlığı için çok iyidir. Bu tür ayakkabıları seçebilirsiniz.
  • Çok yüksek topuklu ve babet tarzı çok düz ayakkabı tercih etmeyin. Ayak sağlığı açısından her ikisi de iyi olmayacaktır.

Ayakkabı Seçerken Uyum ve Moda Önemli mi?

Ayak sağlığınız açısından ayakkabı seçerken yukarıdaki hususlara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Ayakkabı seçiminde modanın önemi ise daha geri planda kalmaktadır. Her ne kadar gidilecek ortama uyum da önemli olsa da ayak sağlığı her şeyden önemlidir. Tüm bu hususlara riayet ettiğiniz ölçüde gideceğiniz ortamlara uyum sağlayacak şekilde moda olan ve uyumlu ayakkabılar seçebilirsiniz. Özel davet ve günler için şık ayakkabılar tercih etmek ideal olurken spor yaparken ya da iş yerine giderken daha rahat olan spor tarzı ayakkabılar daha uygun olacaktır. Durum ve ortama göre ayakkabının şeklini ve modelini de istediğiniz gibi seçebilirsiniz.