• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Aşk Sağlığa İyi Geliyor!

  • 1

Aşk iksiri olarak tanımlanan bazı hormonlar vardır.  Endorfin, dopamin, adrenalin, oksitosin, seratonin gibi hormonlar beyinden salınarak ortaya aşk çıkıyor. Bu hormonlar kalbi iyi yönde etkiliyor. Kalp krizi gibi kalp hastalıklarını önlüyor. Gelin birlikte aşk sağlığı nasıl etkiliyor? Bir göz atalım;

Tansiyona İyi Geliyor!

Yanlış duymadınız. Aşkın tansiyona iyi geldiğine dair bilimsel açıklamalar var. Sevgi ve şefkat sayesinde oksitosin hormonu salgılanır ve kişiyi sakinleştirmede, gevşemesini sağlamada büyük oranda etkili. Bu sayede kişinin tansiyonu normal seviyede seyreder.

Kolesterol Düşüyor

Belki tuhaf gelecek ama aşk kolesterol hastalarına da iyi geliyor. Kolesterolün asıl nedenleri arasında stres var. Aşk hormonları salgılaması ile birlikte stres ve mutsuzluk ortadan kalkıyor. Kolesterol sorunu yaşayanlar aynı zamanda beslenmesine de dikkat ederse, daha iyi sonuçlar alacaktır.

Ömrü Uzatıyor!

Mutlu birliktelikleri, mutlu evlilikleri olan insanlar, yalnız kalmayı tercih eden insanlardan daha uzun süre yaşıyor. Bunun nedeni ise yalnız yaşayan insanların sağlıksız beslenmesi, alkol ve sigara kullanmasından kaynaklanıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda yalnız yaşayan kadınların 2 yıl, erkeklerin ise 7 yıl kadar ömrü kısalıyor.

Mutlu Oluyorlar

Sevilen ve seven kişiler endorfin, dopamin ve seratonin gibi hormonlar salgılanıyor. Bu hormonlar kişide antideprasan etkisi yaratıyor. Bu sayede de kalp ve damar hastalıkları önleniyor. Aşk olarak sadece iki arşı cins akla getirilmemeli. Çocuklara olan aşk, manevi aşk, doğa sevgisi gibi daha birçok aşk çeşidi olabilir.

Kalp Krizi Riski Azalıyor

Yaşanan sevgi ve aşk, uzun süre boyunca kalp hastalıklarını önlüyor. Bu sayede kalp krizi geçirme oranı da düşüyor. Aynı zamanda mutlu çiftler uykusu da daha düzenli hala geliyor. Stres olan kişinin panzehri olarak bilinen aşk, şeker, kolesterol gibi hastalıkların ortadan kalkmasında da etkilidir.

Bağışıklık Sistemi Kuvvetleniyor

Aşk sayesinde oksitosin hormonu salgılanıyor ve kan basıncı düzenli bir şekilde gerçekleşiyor. Damar yollarında ki iltihap oranı düşerken, bağışıklık sistemi de ortadan kalkıyor. Bu sayede de hastalanma oranı oldukça düşüyor.

Anlayacağınız aşk her şeyin devası olarak insana her şey katıyor.