• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Argan Yağının Saç ve Cilde 7 Faydası

Argan Yağı
  • 1

Sıvı altın olarak bilinen argan yağı saçlar ve cilt için oldukça faydalı bir bitkisel yağıdır. Argan ağacından elde edilir ve yüz yıllardır güzellik amacıyla kullanılagelen argan yağı günümüzde de bilinen faydaları ve pozitif etkileriyle saç ve cilt için sıklıkla tercih edilmekte. Sayısız güzellik ürününde ve nemlendirici kremlerde argan yağı olduğunu görmüş olmalısınız. Gelin, argan yağının saç ve cilt için yararlarına bakarak neden bu kadar sık tercih edildiğini öğrenelim.

Uyarı: Argan yağına alerjiniz olabilir. Bileğinize biraz sürerek cildinizin tepki verip vermediğini test ediniz. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde kullanmayınız.

Argan Yağının İçeriğinde Neler Var?

Neler yok ki! A vitamini ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Biliyorsunuz bu iki vitaminde güzellik etkileriyle biliniyor. Aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içerir. Linoleik asiti de yeterli miktarda ihtiva eder.

“Linoleik asit eksikliği, doğrudan kuru cilt, kırılgan saçlar, yaraların iyileşmesinde zorluk, saç dökülmesi gibi bazı durumlar ile ilişkilidir.”

yağlar

1. Güzelleştiren Bir Nemlendirici

Argan yağı cildiniz için etkili ve yararlı bir nemlendiricidir. Hem de bu nemlendiricinin bir çok güzelleştirici faydası olduğunu unutmayın. Avucunuza 1-2 damla argan yağı damlatıp elinize yayın. Daha sonra cildinize ve boynunuza masaj yaparak uygulayın.

Argan yağı ile cildinizi nemlendirmek, kırışıklıkları gidermeye yardımcı olduğu gibi vitamin içeriğiyle cildinize bakım sağlar.

2. Akne ve Sivilceler İçin

Argan yağı, kanıtlanmış bir sebum (cilt tarafından üretilen doğal yağ) azaltma etkisine sahiptir. Yağlı bir cilde sahipseniz argan yağı ile zaman zaman cildinize bakım yapmak cilt yağını dengelemeye yardımcı olur.

Argan yağı, fazla yağlanma ve bu yağlanmaya bağlı olarak gözeneklerin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu gibi aynı zamanda cildinizde hasar görmüş hücreleri tedavi etmeye de yardımcı olur. Böylece sivilce nedeniyle oluşmuş sorunlarında cilt güzelliği düzeyinde aşılmasına yardımcı olur.

dudak

3. Dudak Güzelliği ve Bakımı

Argan yağı sadece cilt ve saçlar için faydalı değil. Dudak güzelliği içinde başarılı bir bakım yağı. Dudaklardaki çatlakları gidermek (özellikle kış aylarında nemsizlikten oluşur), dudakları daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için kullanılabilir.

1 damla kadar argan yağını dudaklarınıza sürün ve etkisini test edin.

4. Saç Sağlık ve Güzelliği

Argan yağı saç sağlığı ve güzelliğini destekler. Aşırı yağlı bir yapıya sahip olmayan argan yağı saçlarınıza uyguladığınızda hem doğal bir nem kazandırır hem de şekil vermesi daha kolay bir hale getirir. Saçlar için kullanılan makinelerin bıraktığı hasarları onarmaya yardımcı olur.

Argan yağının saç uzatmada etkili olduğuna dair de bir kaç araştırma yapılmıştır. Saç derinize masaj yaparak uyguladığınızda saç uzamasını hızlandırabilir.

5. Yaşlanma Karşıtı

Cilt parlaklığını artıran ve kırışıklık oluşumunu yavaşlatan argan yağı aynı zamanda kırışıklıkların görünümünü de daha zayıf hale getirerek gizlemeye yardımcı olur. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde cildinizi yaşlanmanın etkilerine karşı korur. Serbest radikallere karşı savaşarak cildinize bir kalkan oluşturur.

Aynı zamanda cildin yumuşak, canlı ve parlak görünümünü destekler.

6. Çatlaklara Karşı Koruyucu

Hamilelik gibi deride aşırı esnemenin olduğu dönemler için argan yağı harikadır. Sadece hamilelik değil, ani boy uzamasında bile cilt çatlakları oluşur ve tedavisi oldukça uzun sürelidir. Bu sorundan müzdarip olmamak için mutlaka önceden davranmak gerekir.

Aynı şekilde, hızlı kilo alma veya vermenin derinizi çatlatma etkisinden kurtulmak için de argan yağı ile vücudunuza bakım uygulayabilirsiniz.

7. Tırnaklar ve Ayaklar

Argan yağı tırnak ve ayak bakımı içinde sıklıkla kullanılmaktadır. Tırnak eti problemlerini gidermek için bir kaç damla argan yağını tırnak ve tırnak etlerine masaj yaparak uygulayınız. Tırnak etleri problemlerini gidermek, soyulma ve kavlamalara dur demek için oldukça faydalı olacaktır. Elinize bir eldiven takıp 10 dakika boyu bekletmek argan yağının emilimi için daha iyi olur.

Son olarak argan yağının ayak ve topuklar için kullanımından da bahsedelim. Sert topukları ve ayak altı bölgelerini yumuşatmak, ayaklara yumuşaklık ve pürüzsüzlük katmak için düzenli argan yağı bakımı uygulayabilirsiniz. Bir kaç damla argan yağı ile masaj yaparak ayağınıza bakım uygulayın. Bir çift temiz çorap giyerek 20-30 dakika kadar bekletiniz.

Kaynak:

Alternative Medicine Review