• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Anne Sütünün Mucizevi Faydaları

  • 1

Yeni doğan bebeklerin en büyük ve öneli besin kaynağı olarak anne sütünün mucizevi faydaları olduğu hemen herkesçe bilinmektedir. Bu yazımızda bu faydaların neler olduğunu kapsamlı bir şekilde anlatarak anne sütünü bebeğinize neden vermeniz gerektiğini bir kez daha anlayacaksınız. Bebeğiniz dünyaya gelir gelmez ihtiyacı olan besin kaynağını en temiz ve ideal şekilde anne sütünden alır. Ekonomik ve doğal besin kaynağı olarak anne sütü ilk 6 ay özellikle bebeğinize hiçbir ek maddeye gerek kalmadan yeterli olacaktır. Yeni doğan bebeklerde anne sütü bebek doğar doğmaz hemen verilmelidir. Bebek emmeyi reddettiği durumlarda memeye alışması için yardımcı olunmalıdır. Kesinlikle hazır mamaya doktorunuz tavsiye etmediği zaman hemen yönelmemeli ve bebeğiniz emzirmeye çalışılmalıdır.

Anne Sütünün En Önemli Faydaları

Bebeğiniz doğar doğmaz ilk olarak mucizevi besin anne sütü ile tanışmalıdır. Anne sütünün sayılamayacak kadar çok faydası olduğu yapılan araştırmalar neticesinde anlaşılmaktadır. Anne sütünün en önemli faydaları içinde şunları söyleyebiliriz:

  • Anne sütü ile beslenen bebekler beden, ruh ve zihin sağlığı açısından diğer bebeklere nazaran çok daha iyi bir şekilde gelişirler.
  • Anne sütü anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren en önemli bağdır.
  • Anne sütü ile beslenen bebeklerin enfeksiyonlara kapılma riski daha azdır. Böylece bebeğiniz anne sütü sayesinde daha az hasta olur.
  • Anne sütü bebeğinizi sadece şimdi değil ilerleyen zamanlarda da onu korur. Örneğin anne sütü ile beslene kız bebeklerde ilerde kanser olma riski azalmaktadır.
  • Anne sütü doğal ve ekonomik bir besindir. Bebeğinizin beslenmesi için ekstra zaman ve para harcamanıza gerek kalmadan hazır ve kolay olarak bulunur.

Anne Sütü Bebeğinizin Beslenmesinde En İdeal Besindir

Anne sütü bebeğinizin beslenmesinde en ideal besinler içindedir. Anne sütü içindeki besinler bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak derecedir. Anne sütünün içinde bebeğinizin ihtiyacı olan protein, mineral, vitamin gibi daha pek çok besin maddesi bulunmaktadır. Bu bakımdan anne sütü bebeğinizin beslenmesinde ilk olarak tercih edilmesi gereken gıdalar içinde olmalıdır. Anne sütünün dışındaki hazır mamalar her ne kadar anne sütüne yakın oranda maddeler içerse de kesinlikle anne sütü ili birebir değildir. Bu bakımdan bebeğiniz için çok değerli olan bu besin kaynağını bebeğinizin menüsünden eksik etmeyin.