• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Amino Asit Nedir?

  • 1

Proteinleri oluşturmakta olan başlıca yapı taşlarına amino asit adı verilmektedir. Amino asit protein bakımından zengin olan yiyeceklerde bol miktarda yer almaktadır. Bu sebepten dolayı protein bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi vücudumuzun amino asit depolaması bakımından büyük ölçüde önem taşımaktadır.

Vücut için önemli olan amino asitleri yemiş olduğumuz besinlerden kolay bir şekilde temin edebiliriz. Vücutta amino asit eksikliği yaşamamak adına peynir, yoğurt, yumurta, et ve tavuk gibi protein bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ek olarak da amino asit ürünleri tüketilebilmektedir.

Amino asit farklı türlerden meydana gelmektedir. Bazı amino asitler dışardan gıda yardımı ile alınabilmekte bazı amino asitler ise vücut tarafından kendiliğinden üretilmektedir. Vücudun sağlığı açısından büyük derecede önem taşımakta olan yaklaşık olarak 20 ile 22 adet arasında bir amino asit türü bulunmaktadır.

Amino Asit Neden Önemlidir?

Özellikle kaslarımızın gelişimi, vücut fonksiyonlarını yerine getirme ve sağlıklı bir yaşam sürme bakımından amino asit oldukça önemlidir. Amino asitlerin vücudumuza pek çok faydası bulunmaktadır. Organların düzenli ve fonksiyonlu bir şekilde çalışmasına yardımcı olan amino asitler ayrıca diyabet tedavisi, yaraların iyileşme süreci,  hücre yenilenmesi, uyku düzeni ve cilt yapısının sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır.

Amino asitler kilo verme konusunda da büyük kolaylıklar sağlamakta ve vücuttaki yağların erimesine yardımcı olmaktadır. Amino asit eksikliği olan kişilerde genel olarak sıklıkla baş ağrısı gözlemlenmektedir. Ayrıca deride gözle görülür kuruma, aşırı halsizlik durumu, depresif bozukluklar ve çeşitli cilt problemleri amino asit eksikliği göstergesinde başlıca belirtiler arasında yer almaktadır. Amino asit eksikliğine yol açan başlıca etken arasında düzensiz beslenme yer almaktadır. Bu sebepten dolayı beslenme oldukça önemlidir.

Amino Asit Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde özellikle sporcuların sıklıkla ihtiyaç duymakta olduğu amino asitler bazı kişiler için zararlı olabilmektedir. Amino asitin doğru bir şekilde ve doğru miktarda kullanılması sağlık açısından oldukça önemlidir.  Genel olarak hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerin amino asit kullanımı sağlık açısından uygun bulunmamaktadır.

 


ETİKETLER