• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir?

  • 1

Gömlek ve bu tarz kıyafetleri çok tercih ediyorsanız, özellikle de çalışan bir bayansanız ütü işiniz çok çıkıyordur. İç çamaşırlarını, gömlekleri, pantolonları elbiseleri derken birçok ütü oluyor. Fakat ütünün alt kısmı bazen yanmaya müsait olabilir. Bu nedenle kararma meydana gelir ve kıyafetlerinizi de zedelemeye başlar. Peki, yanmış ütü nasıl temizlenir? Ütünün altını çizmeden nasıl temizlemek gerekir?

Ütü temizlemek için birçok yola başvurmuş olabilirsiniz. Fakat bugün sizlere anlatacağım yöntemler sayesinde ütünün altında oluşan siyahlığı giderecek, ütünüze zarar vermeden temizlemiş olacaksınız.

Diş Macunu

Dişlerimizin beyazlamasına yardımcı olan diş macunu ütünün altını da beyazlatmaya yardımcı olur mu? Evet, ütünün altını temizlemek için diş macunu kullanabilirsiniz.

Yumuşak yapıya sahip olan diş macunu ütü soğuk iken bir bez yardımı ile ütünün altı ovalanır ise diğer ütünüz için çizilmeden parlatmış olursunuz.

Kaya Tuzu

Yemeklerde ve birçok alanda kullandığımız kaya tuzu da ütü altını beyazlatmakta bize yardımcı olacak maddelerden biridir. Ütü altına yapışmış lekeleri ve kiri temizlemek için ideal bir seçim olan tuzu, yine ütü soğuk iken bir parça gazeteye dökülerek ütü altını ovalamalısınız. Sonrasında ütüyü ısıtın ve temiz bir gazeteye tuz ile ovulmuş ütüyü sürün ve kirlerin gazetede kalmasını sağlayın.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke temizlik alanında birçok alanda kullandığımız ürünlerden bir tanesidir. ütü altını temizlemek içinde beyaz sirke kullanabilirsiniz. Asidik yapıya sahip olan beyaz sirke ütü altında ki kiri ve beyazlığı temizlemeye yardımcı olur.

Beyaz sirkeyi çok az ısıtın ve bir bez yardımı ile ütünün altını ovalayın. Ütü tabanında ki deliklere de teneffüs etmesi için kulak çöpü kullanabilirsiniz.

Çamaşır Deterjanı

Yapışmaz tabanlı bir ütüye sahipseniz, ütü altını temizlemek için çamaşır deterjanı tercih edebilirsiniz. Ilık su ile karıştırdığınız deterjanı bez yardımı ile ütünün altını silmelisiniz.

Mum

Ütü altını temizlemek için yöntemlerden bir tanesi de mum. Zorlu lekelerin çıkmasına yardımcı olan mum, ütünün altını ilk günkü gibi temiz olmasına yardımcı olacak.

Isınmaya başlayan ütünün altına mum sürün. Yumuşak bir bez yardımı ile mumu temizlediğiniz yerde ütü altında ki lekelerde onunla birlikte gelecektir.